Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Německé pašijové betlémy

Pašijové jesličky vznikaly v období baroka, v 18. a 19. století sloužily k tomu, aby události od Svatého týdne až do Velikonoční neděle byly srozumitelné i pro většinou negramotné. Pašijové jesličky nebyly oblíbené, ale přesto se našly v tradičních farmářských rodinách, kde sloužily k zamyšlení nad událostmi Svatého týdne. Kolem roku 1900 byly pašijové jesličky v různých oblastech známější než betlémy. Postupem času však upadly v zapomnění a byly k nalezení pouze ve folklorním muzeu, na půdách nebo občas i na bleším trhu. Ostatně přátelé jeslí se tématu v poslední době ujali a kurátorsky připravili výstavy v Bamberku, Hirschhaidu, Mnichově, Jüchenu a dalších místech.
Postní doba začíná v jesličkách Popeleční středou. Mnichov je bohatě obdařen více než třiceti jesličky v kostelech ve městě a okolí. Celé drama Ježíšovy cesty na Golgotu je na těchto „divadelních scénách“ prezentováno v miniaturním formátu. Dobrovolní stavitelé betlémů si mohou vybrat z různých scén, které lze zobrazit. A každý, kdo hlídá takové každoroční jesle, si vybírá, co se letos ukáže, co je „on“. Série možných scén začíná Popeleční středou dospělým Ježíšem, který se čtyřicet dní postí na poušti, aby se připravil na svou cestu Mesiáše a tam moudrými slovy vzdoruje ďáblu. V tradici každoročního betlému představuje první postní neděli osamělou Ježíšovu modlitbu v Getsemanské zahradě, na druhou postní neděli následuje bičování vojáků a na třetí neděli trnovou korunu. Půjčil. Křížová cesta a Nanebevzetí kříže od Šimona z Kyrény jsou obrazy čtvrté a páté neděle.
V praxi se tyto výjevy nepřeskupují týden po týdnu, ale příslušný správce ročního betlému vybírá na celou dobu postní jednu z těchto scén – a pokud možno v následujícím roce jinou. A výběr je ještě větší, protože na Květnou neděli je Ježíšův vjezd do Jeruzaléma dobrý nápad. Evangelia se svými pašijovými zprávami poskytují další materiál pro jesličky: Poslední večeře s dramatem („Jeden z vás mě zradí“, Matouš 26:21); mytí nohou s horlivým Petrem, který chce být umytý od hlavy až k patě; předání Ježíše vojákům Jidášem, který objímá a líbá svého rabína. A v jakém postoji stojí Ježíš před Pilátem, když lid volá: „Ukřižuj ho!“
Zejména v posledních dnech Ježíše hrají ženy zásadní roli. Stojí jako truchlící na cestě nahoru na Golgotu, stojí jako zoufalci pod křížem. A jsou hluboce dojatými diváky, když je Ježíš sňat z kříže a uložen do hrobu. Těmito vyobrazeními postní jesličky končí. Pak následují scény, které patří k těm nejobtížnějším, které lze na malé scéně jesliček znázornit: bílá záře v temné jeskyni, která oslepuje ženy, když chtějí pomazat mrtvé a najít jen prostěradlo. Úžas Magdaleny, která v prvním ranním světle pozná na zahradě svého rabína. A jak vypadá proměněný Ježíš, který před očima všech ukazuje své rány pochybujícímu Tomášovi?
Velikonoční betlémy jsou vrcholným uměním stavby jesliček. A je to vždy jen přiblížení k záhadám víry, které může betlém ilustrovat. Možná proto je důležitý, betlém mimo vánoční akce. Prostřednictvím strašidelných obrazů nám může otevřít oči, že Ježíš je nám nablízku právě tehdy, když nás hrozí, že nás přemůže utrpení, bolest a zoufalství – protože on sám je uprostřed tohoto utrpení přítomen.

Annette Krauß, stavitelka a autorka jesliček

V Salcburku inicioval šéf Salzburger Heimatwerk Hans Köhl v roce 2000 sbírku velikonočních jesliček, která se již v roce 2006 rozrostla na 120 exponátů. V Krippenmuseum Grafendorf v Oststeiermarku můžete mimo jiné obdivovat pašijové jesličky a v dolnorakouském městečku Eggenburg může známé Krahuletzovo muzeum dokonce vymyslet raritu pro některé betlémy s pašijovými motivy ze svého inventáře: a papírový postní betlém, jehož figurky byly vystřiženy a namalovány ze starých účetních knih, některé figurky jsou signovány "Rosa Engel 1851" - je třeba na nich ještě provést průzkum.
Rostoucí zájem o tematiku pašijových jesliček je patrný i z enormního náporu návštěvníků těchto výstav. Zájem o ni ožil zejména mezi lidmi, kteří si kromě kraslic a velikonočních zajíčků chtějí připomenout biblické události a soustředit se na ně. Betlémy jsou také oblíbeným předmětem zájmu milovníků umění a folkloristů, protože vypovídají mnohé o tom, jak se řešilo současné dění a realita života.

Pašijový betlém v kostele sv. Agáty v Aschaffenburgu
Pašijový betlém v kostele sv. Agáty v Aschaffenburgu obsahuje 15 scén na šesti místech, počínaje vjezdem do Jeruzaléma až po vzkříšení. Cílem těchto zobrazení je poskytnout dětem a mladým lidem jasné pochopení Ježíšova utrpení, smrti a zmrtvýchvstání. Účelem trojrozměrných zobrazení je umožnit skupinám mládeže a školákům zažít a naučit se porozumět utrpení Ježíše pod vedením svých vedoucích.

Pašijový betlém z muzea Světlonošio Židovští duchovní Světlonošio Světlonošio Židovští duchovní Židovští duchovní
Ježíš s učedníky a poslední večeře Getsemanská zahrada a před Pilátem Ježíš nese kříž Veronika podává roušku a Šimon pomáhá s křížem Ukřižování na Kalvarii Římští vojáci hlídají Boží hrob Uložení do hrobu a Vzkříšení

Pašijový betlém v kostele sv. Liboria ve Wetter-Wengern
Poprvé a pro tento region to byl zřejmě unikát na výstavě v roce 2013 pod vedením mistra stavitele jesliček Hanse-Jürgena Bartsche. Stavbu jesliček umožnila energická pomoc stavitelů jesliček Wernera Beckera, Dorothee Hoppe, Wolfganga Koopmanna a pastora Wielanda Schmidta. Stavitelé strávili stavbou tohoto betléma více než 400 hodin. Nákup figurek umožnila finanční podpora rukodělné skupiny Sv. Liborius. Patří do dvou kostelů, protože se na něm podíleli lidé ze dvou farností: Wetter/Wengern a St. Augustinus Monika, Wetter-Volmarstein.

Pašijový betlém z kaple HB 02-Šluknovsko Židovští velekněží Židovští velekněží Pašijový betlém z kaple HB 02-Šluknovsko Židovští velekněží Židovští velekněží
Pašijový betlém v kostele Levá část betlému Pravá část betlému Poslední večeře s učedníky Bičování Ježíše Veronika, Šimon a Ježíš Ukřižování na Kalvarii Ježíš v hrobě

Pašijový betlém v kostele Smalwasser ve Walddörfu
Andreas Holzheimer postavil v kostele Schmalwasser velikonoční betlém, který názorně ilustruje, co se dělo mezi Květnou nedělí a Velikonocemi. Tento pašijový betlém je v regionu jedinečný. Pašijový betlém ve Schmalwasseru obsahuje 12 různých zobrazení Ježíše. "Bylo pro mě důležité ukázat všechny důležité stanice," říká Holzheimer. Různorodým způsobem navrhl krajinu z překližky, polystyrenu a dřeva. K dispozici je široká škála zdiva, omítnutého nebo jako kabřince, úhledně vyzděné nebo spíše jako zídka z lomového kamene. Městská brána, chrám, horní místnost, schodiště a skalní hrobka jsou znázorněny každý jinak. Jeho sestra Karin Zeis namalovala malbu na pozadí. Zobrazuje kopcovitou krajinu, temné mraky nad scénou ukřižování a slunce vycházející nad prázdnou hrobkou.

Pašijový betlém z kaple HB 02-Šluknovsko Židovští velekněží Židovští velekněží Pašijový betlém z kaple HB 02-Šluknovsko Židovští velekněží Židovští velekněží
Pašijový betlém Poslední večeře s učedníky V Getsemanské zahradě Bičování Ježíše Veronika, Šimon a Ježíš Svlékání ze šatů Ukřižování na Kalvarii Zmrtvýchvstání

Papírový pašijový betlém Josepha Holzbauera
Erwin Joseph Holzbaur (1927-2010) byl umělecky činný jako malíř. Na jedné straně jsou známé jeho moderní freskové malby, které zdobí četné kostely, kaple a fasády domů , zejména v oblasti středního Švábska. Jedním z jeho známých děl je oltářní obraz ve farním kostele sv. Štěpána v Mindelheimu, který vytvořil v letech 1961/1962. Ve střední části ukazuje kamenování sv. Štěpána v pochmurných barvách, nad ním Nejsvětější Trojici s duchem v podobě holubice, která se vznáší nad rámem obrazu a – tak symbolicky vyjádřeno – nad celým světem. Na malých panelech jsou vlevo shora dolů vyobrazeni Řehoř, Ambrož a Paul, vpravo Jeroným, Augustin a Petr.
Kromě obrazů Holzbaur po desetiletí vytvářel návrhy kostýmů pro Mindelheim Frundsberg Festival ; je považován za jednoho z klíčových iniciátorů festivalu.

Die Passion des Hern Ježíš v Getzemanu List 1 List 2 List 3 List 4 Definice 4 skupin Definice 4 skupin
Die Passion des Hern (P) Ježíš v Getzemanu (K) List 1 List 2 List 3 List 4 Definice 4 skupin Definice 4 skupin

Torzo pašijových betlémů zastavení křížové cesty v Bavorském zemském muzeu, Mnichov
Na internetových stránkách Bavorského zemského muzea jsem objevil dva pašijové betlémky, které navozují atmosféru křížové cesty (14.zastavení-Ukládání do hrobu a 15.zastavení-Vzkříšení). Oba betlémy ukazují na jiný přístup k tématu posleních dnů Krista využitím stanovených scén křížové cesty.

Pašijový betlém z kaple HB 02-Šluknovsko Židovští velekněží Židovští velekněží Pašijový betlém z kaple HB 02-Šluknovsko
Ukládání do hrobu List 1 List 2 Vzkříšení List 1 List 2


© 2022 Vladimír Plecháč, GComp