Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Betlém v kostele sv. Petra (Arnsberg-Hüsten)

Německo: Severní Porýní-Vestfálsko - Hüsten, Kirchplatz 2

WWW:

Na Kostel sv v Hüsten je katolický farní kostel sv. Petra. Jeho historie sahá až do 9. století. Kromě věže, která se ve svém jádru datuje do 12. století, současná stavba pochází z 60. let 20. století.
Počínaje původní farností Menden byla založena farnost Hüsten. V roce 802 se v dokumentu z opatství Essen-Werden zmiňuje dar sv. Ludgerovi spolu s Peterem druhým patronem farnosti. Kostel v Hüstenu byl tedy jednou z farností Sauerlandu. Oblast farnosti původně zahrnovala celou Röhrtal a dnešní městskou oblast Arnsberg. V roce 1179 byl Hüsten stále oficiálním mateřským kostelem kláštera v Oelinghausenu, založeným v roce 1174. Odpovídající dokument nejprve nazýval farnost Hüsten.
V průběhu následujících staletí byly odděleny další farnosti jako Stockum, Arnsberg (1173), Neheim (konec 13. století), Wedinghausen, Oelinghausen a Rumbeck. Wedinghausen poskytoval farářovi Hüstenu od roku 1363 sekularizaci na začátku 19. století. Další farnosti se konaly v 19. a 20. století. První budova kostela byla vyrobena ze dřeva. Kolem roku 1150 následovala kamenná budova. Budova byla bazilika románského stylu. Byla tam střední ulička a dvě uličky. Za účelem vytvoření dostatečného prostoru pro návštěvníky ze zátok a okolních vesnic byly postaveny etapy. Takže byla fáze Herdringer, Müschederova fáze a další. Po požáru v 15. století byl kostel přestavěn ve starém stylu. V 17. století byla věž zvýšena o několik metrů.
V 19. století se kostel nakonec ukázal jako příliš malý. V roce 1844 zde bylo 2390 členů farnosti. Kostel nabídl prostor pouze pro maximálně 800 lidí. První plány na novou budovu pocházejí z roku 1831. Stavba však začala kvůli finančním obtížím v roce 1861. Architektem byl Vincenz Statz, student Ernsta Friedricha Zwirnera. Stará budova byla rozebrána kromě věže. Novostavba je novogotickým stylu. Je asi 40 m dlouhá, 18 ma široká a 13 m vysoká.
Zařízení pochází převážně z 19. století. Varhany na západní galerii z roku 1937 byly v roce 2018 zásadně zrekonstruovány a rozšířeny stavební firmou Rieger. Přístroj má 42 registrů na čtyřech Ruční práce a pedálem.

www.wikipedie.de

Betlém
Zatím se nepodařilo zjistit další informace o betlému.

Kostel sv. Petra Kostel sv. Petra Interiér kostela, oltář Interiér kostela, varhany Vánoční betlém Svatá Rodina Adorující králové
Kostel sv. Petra Kostel sv. Petra Interiér kostela, oltář Hlavní oltář Interiér kostela, varhany Vánoční betlém Svatá Rodina Adorující králové
Kostel st.Petra Kostel st.Petra Interiér kostela Hlavní oltář Křtitelnice Pieta Svatá Rodina Králové
Kostel sv. Petra Kostel sv. Petra Interiér kostela Hlavní oltář Křtitelnice Pieta Svatá Rodina Králové


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp