Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém v kostele sv. Petra a Pavla (Götzens)

Rakousko: Tyrolsko - Götzens

WWW:

Římskokatolický farní kostel Götzens se nachází v obci Götzens v okresní Innsbruck-Land v Tyrolsku. Farní kostel Petra a Pavla je součástí skupiny Děkanát Axams v Innsbrucku diecézi. Kostel a hřbitov jsou památkově chráněné budovy.
Obyvatelé Götzensu museli původně chodit do kostela v Axams, protože tam byla jejich mateřská farnost. První kostel zmíněný v roce 1350 pod záštitou svatých Petra a Pavla je zachován jako Tereziánský kostel na výstupu do Birgitzu. Nástupnický kostel byl postaven v 15. nebo 16. století na místě dnešního Josefsheima, kde se zachovaly zbytky okolní zdi hřbitova. Dnešní farní kostel byl postaven v centru města na hlavní křižovatce místním kamenářem a mistrem stavitelem Franzem Singerempostaven v letech 1772 až 1775. K vysvěcení došlo v roce 1780 dokončenými pěti oltáři. V roce 1786 byl kostel povýšen na farnost. Od roku 1932 v kostele pracoval farář Otto Neururer, který byl v roce 1938 zatčen, poté převezen do koncentračního tábora Dachau a nakonec zavražděn v koncentračním táboře Buchenwald. Vzhledem k nedostatku kněží byly v roce 2009 farností Axams, Birgitz, Götzens, Grinzens sdruženi pro pastorační prostor západní pohoří.
Farní kostel zasvěcený apoštolům Petrovi a Pavlovi je jedním z nejkrásnějších rokokových vesnických kostelů v Tyrolsku. Jedná se o budovu z let 1772 - 1775, kterou postavil Franz Singer. Matthias Günther, který pochází ze školy Wessobrunner, vytvořil štukaturu uvnitř kostela. Zvláštností tohoto kostela je vynikající akustika, která inspiruje návštěvníky a umělce na koncertech.
Farní kostel v Götzensu je také posledním odpočinkovým místem kněze mučedníka Otto Neururera. V roce jeho blahorečení, 1996, byla urna s popelem umístěna na oltář nových lidí na počest Blahoslaveného jako vnější znamení a jako vzpomínka na mimořádného člověka.
Architektura kostela sv. Petra a Pavla byla vytvořena podle Wiltenovy baziliky a Innsbrucku Jakobskirche. Patroni kostela jsou vidět nad vnějším hlavním portálem. Horní římsu zdobí postava Marie Immaculaty. Zaujímá své místo mezi vázami a ženskými světci. Všechny sochy, oltářní postavy a krucifix byly vytvořeny sochařem Johannesem Schneggem. Matthäus Günther namaloval štítu a kupolovou fresku. Tesařství provedl Peter Mayr. Interiér kostela byl navržen v souladu s barokní divadelní architekturou.

www.wikipedie.at

Betlém
Götzens je v Tyrolsku znám jako tzv. betlémská obec. Betlémy jsou zvláště kvalitní. Pro Götzense jsou charakteristické papírové betlémy od Felixe Hallera a Georga Hallera. Jsou ve farním kostele. Zvláštní atrakcí Götzens je vánoční betlém, který je vzácný nejen díky své mimořádné velikosti, ale také kvůli své vysoké umělecké kvalitě.
Tato nádherně provedená betlémská scéna pochází z 1. poloviny 19. století a stále se plně zasazuje o schémata barokního uspořádání ve formě slavnostních závěrečných obrázků barokní opery. Obrovské třídílné pozadí betlémů namaloval Georg Haller (1772-1838), velkolepé, přibližně 50 cm vysoké postavy byly vyrobeny v kolektivní práci místními umělci. Ve skutečnosti byl betlém vyráběn převážně v Götzensu nebo v jeho okolí. Výrobci panenek, voskoví šéfové, krejčí, samolepky, řezbáři, malíři barelů, vyžínače, výrobci klobouků a paruk, tesaři, soustružníci a malíři na pozadí všichni pracovali společně. Betlém je jednou z nejúžasnějších a umělecky cenných věcí v zemi. Obrázek na pozadí je od Georga Hallera. Postavy jsou kolektivní prací, voskové hlavy pocházejí z rodiny Leitl, dřevěné části z Johann Kleißner, bohatě vyšívané šaty jsou vyráběny doma, koně a osli od Georga Hallera.

Pašijový betlém s papírovými postavami je připisován Georgovi Hallerovi. Pozadí z roku 1913 je od Franze Pernlochnera, hory od Franze Eigenlera. Svatý hrob od Josefa Kramera z roku 1852 s díly Josefa Kirchebnera z počátku 19. století.

Kostel sv. Petra Kostel sv. Petra Interiér kostela, oltář Hlavní oltář Boční kaple Boční kaple Vánoční betlém
Kostel sv. Petra kostel sv. Petra Interiér kostela, oltář Hlavní oltář Boční kaple Boční kaple Vánoční betlém
Kostel sv. Petra Kostel sv. Petra Interiér kostela Varhany Zadní průčelí Madona s děťátkem Zadní průčelí Madona s děťátkem
Kostel sv.Petra Kostel sv.Petra Interiér kostela Varhany Zadní průčelí Madona s děťátkem Zadní průčelí Madona s děťátkem

Vánoční betlém
Vánoční betlém
Vánoční scéna Před Svatou rodinou Pátrám dál Pátrám dál Pátrám dál
Vánoční scéna Před Svatou rodinou

Pašijový betlém
Korunovace trnovou korunou Korunovace trnovou korunou Městský život v ulici Kostel na pozadí Sedící muž Kostel, hrad a hory Ježíš je ukřižován
Korunovace trnovou korunou Ježíš je korunován trny Městský život v ulici Sedící muž Ježíš je ukřižován Kostel na pozadí Kostel, hrad a hory


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp