Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Mariahilfberg (Gutenstein) | Svatého Kříže (Heilige Kreuz) | Kreuzbergl (Klagenfurt)
Bergkirche (Eisenstadt) | Kalvarie (Neusiedl) | Hochberg (perchtoldsdorf) | Kalvarie (Frauenkirchen)
Arzler Kalvarie (Innsbruck) | st. Radegund (Eggesdorf) | Unterranna (Mühldorf) | Zpět

Křížové cesty venkovní rakouské

Kristus na kříži Po celém Rakousku najdete speciální poutní místa, tzv. Kalváriové hory. Po poslední pozemské cestě Ježíše a rozjímání o jeho vykupitelském díle již motivovali rané křesťany, aby přišli do Jeruzaléma a navštívili místa křížové cesty. Místo, kde začal příběh Křížové cesty, je Jeruzalém. Tam, kde se Ježíš vydal na cestu utrpení, byly původně dva základní kameny: dům Piláta jako výchozí bod a Golgotha jako cíl této cesty. Na těchto místech ponořených v historii křesťané přemýšleli o Ježíšově trpké cestě utrpení v modlitbě a zastavovali se při uctívání. V meditativním a modlitbovém sledování Ježíšovy cesty utrpení dokázali Ježíšovi následovníci tuto cestu spojit se svou vlastní cestou života, zejména s těmi částmi, které mohli najít ve svém každodenním životě a prožít jako obtížné a bolestivé.
Zejména v barokním období byly v Rakousku vyrobeny repliky svatých míst Jeruzaléma. To také dalo věřícím, kteří si nemohli dovolit dlouhou cestu do Svaté země, příležitost jít touto cestou a modlit se na jednotlivých zastaveních.
V současné době se počet těchto předem určených zastavní liší od obvykle sedmi (což odpovídá staničním kostelům v Římě) po 34 (Heiligenkreuz). Kánon čtrnácti křížových zastavení, jak je běžný v církvích dnes, byl formován až koncem 18. století františkány. Začíná nočními hlídkami v getsemanské zahradě a končí pohřbením Kristovým. Ve 20. století byl často doplňován ještě zastavením o vzkříšení.

V Rakousku se můžete setkat s velkým mnnožstvím křížových cest, které na rozdíl od českých zemí jsou velmi často navštěvované křesťanskými procesími:

Kreuzweg Maria Lanzendorf (Vídeň, okres Schwechat) Hochberg Kreuzweg (Perchtolddsdorf) Kreuzweg Bisamberg (okres Korneuburg) Kreuzweg Schrattenthal/Pillersdorf (Gem. Zellerndorf)
Kreuzweg Heiligenkreuz (Niederösterreich) Kreuzweg Lilienfeld (Niederösterreich) Kreuzweg Klosterneuburg (Niederösterreich) Kreuzweg Pulkauer Bründl (Pulkau, Hollabrunn District)
Kreuzweg Kleiner Staatzer Berg (Staatz, Mistelbach District) Kalvarie Unterranna (Mühldorf, okres Krems) Kalvarie Wilfersdorf (okres Mistelbach) Kalvarie Mariahilfberg (Gutenstein,Wiener Neustadt)
Kalvarie Rossatz (Wachau, okres Krems) Kalvarienberg Aggsbach-Dorf (Schönbühel, okres Melk) Bergkirche v Eisenstadtu (Burgenland) Kreuzweg Frauenkirchen im Seewinkel (Burgenland)
Kalvarie Neusiedl am See (Burgenland) Kreuzweg Pinkafeld (okres Oberwart, Burgenland) Kreuzweg Breitenfeld an der Rittschein (Feldbach, Graz) Kreuzweg Pöllau (okres Hartberg, Graz)
Kreuzweg Miesenbach (okres Hartberg, Graz) Kalvárie st. Radegunder, (Eggesdorf, Graz) Kalvarienberg Gmunden, (Oberösterreich) Kalvarienberg Traunkirchen, (Oberösterreich)
Kalvárie na Tschale (Sankt Jakob, Korutany) Arzler Kalvarie (Innsbruck) Kalvarie Kreuzbergl (Klagenfurt)


Růžencové stezky v Rakousku
Růženec je meditativní modlitbou katolické církve. S pomocí modlitební šňůry, na které jsou postaveny koule, člověk přemýšlí o Ježíšově životě. V 15. století Kartágo dům z Trevíru představilo zvyk meditovat o Ježíšově životě během modlitby Ave Maria. Tuto formu nazval modlitební růženec. Ve své současné podobě, zakotvené v deseti Ave Maria, je zvažováno jedno z těchto tajemství. Kompletní růženec se skládá z třikrát pěti tajemství. Obvykle se dnes modlíte 5 tajemství.
Od baroka, hlavně u svatyně Panny Marie, často jako základ pro bohaté ženy, byly vytvořeny procesní stezky, které měly růženec na 15 zastaveních v panelech nebo hůlkách. Dnes je zachováno jen několik těchto cest růženců.

Vídeň 18., Gentzgasse 142 Maria Gugging (Klosterneuburg, Vídeň, Dolní Rakousko) Maria Gugging (Klosterneuburg, Vídeň, Dolní Rakousko) Mariazell (okres Bruck an der Mur, Stmk.)

Harald Hartmann


Mariahilfberg Heilige Kreuz Kreuzbergl Bergkirche Kalvarie Neusiedl Kalvarie Frauenkirche Hochber Kreuzweg
Arzler Kalvarie Kalvarie Radegunder Kalvarie Unterranna

© 2020 Vladimír Plecháč, GComp