Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Jarmila Haldová

Narodila se v roce 3.prosince 1951 v Praze, je absolventkou pražského gymnázia Jana Nerudy, žije s manželem a rodinou v Sedloňově v Orlických horách, je matkou čtyř synů, Josefa, Jiřího, Tomáše a Jakuba. Manžel Josef Halda je úspěšným botanikem a autorem několika odborných publikací a v poslední době překvapil také tvorbou betlémářskou.
Pražská rodačka pochází z rodiny výtvarníků. Otec Václav Havlík, absolvent UMPRUM, působil jako scénograf v Divadélku Spejbla a Hurvínka, v Ústředním loutkovém divadle a jednatřicet let vyučoval loutkářskou technologii na Katedře loutkářství Divadelní fakulty pražské AMU. Matka, spolužačka otce na UMPRUM, zkušená kreslířka a malířka, byla vyhledávanou ilustrátorkou dětských knížek a tvůrkyní loutek.

Jamila Haldová se zpočátku věnovala hlavně botanickým ilustracím do časopisů a spolu se svým manželem botanikem se podílí na čtyřech rozsáhlých moniografiích prvosenek, hořců, pivoněk a lýkovců, z nichž dvě vyšly v USA a zbývající vydali autoři vlastním nákladem.
V roce 1975 se s rodinou přestěhovala do Sedloňova v Orlických horách, kde začala tvořit dřevěné plastiky s dětskou tématikou. Později tvoří větší tématické celky, jako je kolekce bohů z řecké mytologie, postavy z Babičky Boženy Němcové nebo soustružené a kolorované postavy z Mozartových oper. Vrcholem této její činnosti je kolekce dřevěných kolorovaných reliéfů českých panovníků a jejich manželek, kterých za 10 let vytvořila 101.
Jako ilustrátorka se podílela na pěti sešitech a jedné knize pověstí z Orlických hor, na třech knihách pohádek J.Lukáška a knize místních německých báchorek "Babička vypravuje".
Vedle řezby reliéfů se dlouhodobě věnuje vyřezávání loutek a hlavně betlémů. Do nich vyřezala a polychromovala stovky figurek a přitom není mezi nimi jediná, která by v divákovi vyvolala smutnou náladu. Největší celek, stavěný na ploše 4x1,5m vytváří pro Okresní muzeum v Rychnově nad Kněžnou, kde byla v osmdesátých letech zaměstnána. Namalovala i několik betlémů vystřihovacích (Betlém z Rychnova nad Kněžnou, Český betlém Dobrušsko-1998, Rychnovský soukenický betlém-2003, Veselé Vánoce-2008), stejně úsměvných jako ty vyřezávané. Často se zabývá restaurováním starších jesliček a betlémů pocházejících většinou z Orlických hor a Podorlicka, o kterých má výborný přehled.

(Betlémář 15/2008, Milan Zábranský)

Betlém z Dobrušky Betlém rychnovský Betlém rychnovský soukenický Betlém Veselé vánoce Betlém východočeský Jesličky z Hřebče Pozdrav z Kvasin Královský betlém
Betlém z Dobrušky (1998) Rychnovsky betlém (1998) Betlém soukenický (2003) Veselé vánoce (2008) Z východočeských hor (2011) Jesličky z Hřebče (2012) Pozdrav z Kvasin (2012) Královský betlém (2017)
Betlém z Dobrušky-arch Rychnovský betlém-arch Betlém rychnovský soukenický-arch Betlém Veselé vánoce-arch Betlém východočeský-arch Jesličky z Hřebče-arch Pozdrav z Kvasin-arch Královský betlém-arch
Betlém z Dobrušky-arch Betlém rychnovský-arch Betlém soukenický-arch Betlém Veselé vánoce-arch Z východočeských hor-arch Jesličky z Hřebče-arch Pozdrav z Kvasin-arch Královský betlém-arch
Štědrovečerní betlém
Štědrovečerní betlém (2022)
Štědrovečení betlém-arch
Štědrovečení betlém-arch


© 2022 Vladimír Plecháč, GComp