Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Seznam | Zpět

Betlém z kostela Sv.Augustina

Brno-Masarykova čtvrť, náměstí Míru 7

WWW: augustinbrno.cz/
tram 4 - konečná Náměstí Míru

Kostel svatého Augustina se nachází v centru Masarykovy čtvrti, která vznikla v meziválečném období a propojila starší „německou“ Úřednickou čtvrťkolem spodních částí ulic Údolní a Tvrdého s „českou“ Úřednickou čtvrtí na druhé straně kopce ze strany Žabovřesk (ulice Zeleného, Krondlova, Tichého a další). Chrám byl postaven na náměstí Míru (tehdy Babákovo náměstí), na úpatí Kraví hory. Důvodem jeho vzniku byl především velký stavební rozvoj v oblasti a s tím související nárůst farníků (samotná oblast spadala do starobrněnské farnosti, o kterou se starali starobrněnští augustiniáni) a dále také nadcházející výročí úmrtí svatého Augustina. Již v roce 1927 probíhala jednání o umístění kostela, která byla zjednodušena faktem, že zde augustiniáni ze Starého Brna vlastnili velkou část pozemků a měli tak na výběr nejvhodnější místo.
Projekt chrámu vypracoval v letech 1929–1930 architekt Vladimír Fischer, profesor České vysoké školy technické v Brně. Základní kámen položil opat starobrněnského kláštera František Saleský Bařina 28.srpna 1930. Tento den měl pro augustiniány velký význam, neboť se jednalo o 1500. výročí úmrtí svatého Augustina. Nový kostel byl také tomuto církevnímu učiteli zasvěcen, chrám je proto někdy také nazýván jako „jubilejní“. Samotná stavba, kterou prováděla firma Jana Zemana, začala až v létě 1932, neboť bylo potřeba vyřídit všechna úřední povolení. Kostel byl po stavební stránce dokončen v červnu 1934, následovaly dokončovací práce. K jeho vysvěcení došlo 5. května 1935 brněnským biskupem Josefem Kupkou. Společně s chrámem byla postavena i navazující fara. Celkové náklady na vybudování kostela i farní budovy činily 3 414 625 korun a 45 haléřů.
Samostatná farnost u kostela svatého Augustina byla zřízena 1.září 1938. V roce 1942 byly tři (Sv. Augustin, P. Maria, Sv. Monika) ze čtyř zvonů zavěšených ve věži na příkaz německé policie odvezeny do Vítkovických železáren, kde byly roztaveny a použity pro válečné účely. Roku 1976 byly původní varhany od firmy E.S. Petra z Prahy nahrazeny novými, které vyrobil krnovský podnik Reiger-Kloss. Jediný zbylý zvon Sv.Josef (všechny čtyři původní ulila dílna Rudolfa Manouška) byl v roce 1990 doplněn zvonem P. Maria z dílny rodiny Dytrychovy z Brodku u Prostějova a v roce 2002 umíráčkem Sv. Monika. Roku 1997 proběhla výmalba chrámu, o dva roky později dostal kostel novou fasádu.
V letech 1989–2016 byl zapsán jako kulturní památka České republiky. Chrám je kromě náboženských účelů využíván díky své dobré akustice i ke koncertům duchovní hudby, varhanním koncertům i vystoupením sborů.

Funkcionalistický kostel svatého Augustina byl postaven ve formě bazilikálního trojlodí. Chrám je orientován ve směru severozápad – jihovýchod, svým jihovýchodním průčelím se obrací do centrálního prostoru Masarykovy čtvrti, na náměstí Míru. Před vstupem se nachází plochostropý sloupový portikus tvořený pěti sloupy.
Nad hlavním vchodem se nachází bronzová deska s nápisem DOMVS DEI PORTA COELI (Dům Boží – brána nebes), po jeho stranách jsou umístěny vedlejší vchody. Hlavní loď je výrazně převýšena a je osvětlena vysokými bočními okny a velkým oknem v průčelí. Dvě boční lodi jsou od hlavní lodě odděleny řadou sloupů a obě jsou zakončeny kaplemi: vpravo se nachází kaple Božího hrobu, vlevo kaple Panny Marie. Hlavní loď přechází skrz subtilní triumfální oblouk do půlkruhového presbytáře, jehož vysoká okna jsou vyzdobena figurálními malbami. Interiér chrámu je funkcionalisticky strohý. Spodní část hlavní lodi se obložena červenohnědým mramorem s bílými žilkami, zbytek je bíle vymalován. Právě v kontrastu s bílými stěnami je tmavě hnědý plochý kazetový strop. Celkově se jedná o monolitický železobetonový skelet s výplní cihlového zdiva. Konstrukce krovu je řešena ocelovými vazníky s podhledem. K hlavní lodi přiléhá hranolová věž o výšce 37 m. Ve výšce 32 m se nachází přístupný venkovní ochoz, v prostoru nad ním jsou umístěny věžní hodiny. Věž je zakončena 13 m vysokým hrotem s křížem.

Betlém
Historie: Betlém v kostela sv. Augustina byl pořízen jako součást nově postaveného kostela v roce 1935. Autor není znám. Postavy Svaté rodiny, pastýřů a králů byly vyrobeny ze sádry a měří 55 cm. Během času byl betlém rozšířen o dva anděly a postavičky přinášející dary Jezulátku. Tyto figurky jsou menší, měří 33 cm. V roce 2006 byla k betlému vyrobena pokladnička, jako figurka černouška, který za příspěvek poděkuje kývnutím hlavy. Příspěvek je určen na projekt adopce na dálku. Farnost sv. Augustina podporuje dlouhá léta několik dětí v Indii.
Popis: Betlém je umístěn v kapli pod věží, v boční lodi kostela. Větší figury znázorňují ústřední motiv betléma. Nad figurami je umístěna betlémská hvězda se dvěma anděly a celý prostor je vyzdoben stromky a chvojím.



Kostel sv.Augustina Interiér kostela Pohled k oltáři Pohled k varhanům Betlém v kostele
Kostel sv.Augustina Interiér kostela Pohled k oltáři Pohled k varhanům Betlém v kostele

Kostel sv.Augustina Hlavní oltář Panna Marie Kazetový strop Křítelnice
Kostel sv.Augustina Hlavní oltář Panna Marie Kazetový strop Křítelnice


© 2018 Vladimír Plecháč, GComp