Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Seznam | Zpět

Betlém z kostela sv.Jana Nepomuckého (Lískovec)

Brno-Lískovec, Elišky Přemyslovny 27/454

WWW: www.farnostliskovec.cz
tram

Kostel byl vystavěn nákladem konventu kláštera augustiniánů na Starém Brně. Projekt zpracoval Ing. arch. Vladimír Fischer, profesor České vysoké školy technické v Brně. Stavbu zahájil koncem dubna 1923 stavitel Leopold Čupr za dobrovolné výpomoci farníků, kteří kromě bezplatné práce navíc ještě přispěli značnou finanční částkou ve veřejné sbírce.
Základní kámen byl posvěcen 17.5.1925 prelátem a opatem kláštera augustiniánů na Starém Brně, Františkem Saleským Bařinou a dne 3.10.1926 vysvětil už dokončený kostel brněnský biskup ThDr. Josef Kupka. Kostel má boční štíhlou věž, sama stavba je jednolodní, podélná a na vysoké kamenné podezdívce.
Úprava interiéru do dnešní podoby pochází z roku 1977 a byla provedena podle nových církevních požadavků na bohoslužbu s mensou uprostřed. Původní oltář byl tak odstraněn, v čele kostelní lodi zůstal jen velký dřevěný kříž se sochou Ukřižovaného (patrně ze staršího kříže) a po straně vysoko nad zemí moderní schrána tabernáklu.
Na průčelních bočních stěnách jsou dva menší oltáře, a to Božského Srdce Páně se Snímáním s kříže a Neposkvrněného početí s obrazem sv.Cyrila a Metoděje. Obraz sv.Jana Nepomuckého (na straně vlevo) maloval malíř Jano Köhler, jehož ornamentika zdobí i kazetový strop kostela. Vitráž v oknech vytvořil v sedmi výjevech O.Vačkář: Poslední večeře Páně, Pán Ježíš Kristus, sv.Vojtěch, sv.Josef, sv.Hedvika, sv.Terezie a Betlém. Varhany postavil v roce 1983 Dřevopodnik města Brna-varhanářství (mistr Holčapek), mají 2 manuály a rejstříky 16/15.

Betlém
Historie: Betlém pochází z doby vybudování farního kostela, z 20. let minulého století.
Popis: Betlém je vždy ve vánoční době umístěn na boční straně chrámové lodi. Tvoří jej stylizované pozadí s jeskyněmi a betlémskou chýší, ve které se nad jesličkami sklání Panna Maria a sv. Josef. V zástupu se přicházejí poklonit tři králové a pastýři. Zvláštností betléma je kombinace velkých figur a malých figurek.
Tradiční Živý betlém se koná každoročně 25. prosince od 16.00 hod. v parku vedle kostela sv.Jana Nepomuckého v provedení dětí z farnosti.



Kostel sv.Jana Nepomuckého Kostel sv.Jana Hlavní oltář Betlém v kostele
Kostel sv.Jana Kostel sv.Jana Hlavní oltář Betlém v kostele

Kostel sv.Jana Nepomuckého Vitráž sv.Josef
Kostel sv.Jana Vitráž sv.Josef


© 2018 Vladimír Plecháč, GComp