Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém ve Svatyni Krista Krále (Vysočany)

Praha 9, Vysočany, Kolbenova ulice
Bohoslužba st,pá 17:00, ne 8:30

Svatyně Krista Krále je funkcionalistický jednolodní plochostropý římskokatolický farní kostel s vystupujícím pravoúhlým kněžištěm a s věžičkou, stojící v Praze-Vysočanech, na parcele č.330 uvnitř pětiúhelníkového bloku činžovních domů mezi ulicemi Kolbenova, Špitálská, Zákostelní a Nemocniční; ze zadní strany přiléhá k třípatrovému širokému domu Kolbenova 658/14, skrz nějž je průchodem bezbariérově přístupný, z ulice je nápadný pouze velký nápis Svatyně Krista Krále nad vchodem činžovního domu; vnitroblok kolem kostela není veřejně přístupný. Od 22. října 2003 je kostel chráněný jako kulturní památka; památková ochrana se vztahuje i na parcelu č. 331 obklopující kostel a na parcelu č. 329 s činžovním domem čp. 658, který je v databázi památek označen jako fara. Farnost spadá do IV. pražského vikariátu a je v současné době spravována excurrendo z libeňské farnosti u sv. Vojtěcha.

www.wikipedie.cz

„V roce 1923 byl založen Kostelní spolek, který si vzal na starost výstavbu římskokatolického svatostánku ve Vysočanech,“ vypráví kněz Václav Sochor, správce zdejší farnosti (pod její správu patří také kostel sv.Vojtěcha v Libni a nově vybudovaná kaple v podkroví domu seniorů v Nových Vysočanech). „Ovšem velkým problémem bylo získání a především pak schválení pozemku, na kterém by měl stát. Ten, který věnoval dominikánský řád, se nezamlouval městským radním a dávali k dispozici místo až za areálem vysočanských továren.“
Nakonec došlo ke kompromisu, nynější pozemek byl prodán jen pod podmínkou, že před kostelem bude postaven činžovní dům. „V následné sbírce - jejímž hlavním iniciátorem byl páter Antonín Oliva, který vyučoval katechismu na zdejší škole - se vybralo tři čtvrtě milionu tehdejších korun od šesti tisíc drobných dárců. Sám katecheta přispěl nemalou částkou. A tak 6. října 1929 byl položen základní kámen zdejšího kostela,“ říká farář Václav Sochor.
Kostel Krista Krále byl postaven za necelý rok podle projektu inženýra Bedřicha Vrzala. Vysvěcen byl biskupem Antonínem Podlahou 7. září 1930 a až do 31. prosince 1941 sloužil jako filiální kostel svatého Václava na Proseku. V té době byl pontifikát papeže Pia XI., který zavedl slavnost Krista Krále, a jemu byl proto zasvěcen tento vysočanský kostel.

Betlém
V moderně řešeném vysočanském kostele je chrámový betlém navržen s velkým vkusem. Postranní oltář, zhotovený z ušlechtilého kovu, je koncipován jako křídlový. Po otevření křídel a sejmutí centrálního krytu se obnaží reliéfní betlémské scény rozdělené do tří ploch. Klanění králů je pojato jako vyjímatelná trojrozměrná plastika. Betlém je doplněn slovy vánoční koledy na tzv. „mluvící pásce“. Keramický betlém odpovídá stylu art deco z 30. let 20. století. Zvláštností je realistické zobrazení Vysočan té doby včetně továrny a dělníků.



Svatyně Krista Krále Interiér Svatyně KK Betlém ve Svatyni KK
Svatyně Krista Krále Interiér Svatyně KK Betlém ve Svatyni KK

Svatyně Krista Krále Hlavní oltář Svatá rodina
Svatyně Krista Hlavní oltář Svatá rodina


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp