Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela Nejsvětější Trojice

Praha 5, Smíchov, U Malostranského hřbitova
WWW: www.kosirska.farnost.cz
tram 4, 9, 10, 16, 58, 59 - zastávka Bertramka

Kostel Nejsvětější Trojice na Smíchově je římskokatolický farní kostel na Plzeňské ulici v Praze 5-Smíchově v areálu Malostranského hřbitova. Jednolodní kostel byl přestavěn z hřbitovní kaple Nejsvětější Trojice na původně morovém hřbitově z roku 1680. Kaple zde byla postavena v roce 1713, na kostel byla přestavěna v letech 1831–37. Hřbitov byl používán do roku1884.

Historie kostela Nejsvětější Trojice je spojena s historii hřbitova, v jehož sousedství se nachází. Hřbitov byl založen původně jako morový hřbitov při epidemii roku 1680. Založil jej při morovém lazaretu ve dvorci Dolní Košíře malostranský Vlašský špitál. Nemocné tehdy ošetřoval pražští jezuité a nikdo z ošetřovatelů tuto epidemii nepřežil... Z doby založení hřbitova pocházela morová kaple sv. Rocha, zbořená při druhém rozšíření Plzeňské třídy v roce 1951. Hřbitov byl v 18. století používán i při dalších morových epidemiích. Za moru roku 1713 na něm byla zřízena hřbitovní kaple Nejsvětější Trojice. Na konci 18. století začal být hřbitov používán k běžnému pohřbívání obyvatel Malé Strany, Smíchova a Hradčan.V letech 1831–37 byla kaple přestavěna "Malostranským bratrstvem lásky k bližnímu" a zásluhou pasovského biskupa Leopolda hraběte Thun-Hohensteina (který je na hřbitově pohřben) na kostel. Hřbitov byl používán do roku 1884.
Jednolodní podélný hřbitovní kostel s věží v průčelí z roku 1837. Vstupní fasáda je pojímána jako dvou etážová, přičemž horní patro vytváří pouze těleso věže. Vstupní vystouplá osa je lemována mohutnými pilastry toskánského řádu. Tyto pilastry též lemují hrany fasády, na nich spočívá dvoudílný architráv, zakončený vysazeným výžlabkem. Střecha kruchty a lodi je sedlová, průčelní věž má jehlancovou střechu. Stojí na místě kaple, zbudované za morové epidemie roku 1713. Na hlavním oltáři obraz od Františka Horčičky. Zajímavé archit. řešení má průčelí kostela jako celek. Cenný je především vstupní portál. Kvalitní je též mobiliář kostela. Je to hlavní oltář, kazatelna a varhany (1840), které vznikly pro dnešní kostel a jsou tak jeho nedílnou součástí.
Jednoduchá jednolodní stavba se štíhlou věží v empírovém průčelí, s obdélným presbytářem a později přistavěnou sakristií. Obraz pro hlavní oltář, Poslední soud, vytvořil r.1837 František Horčička. Na varhany, pocházející již z kaple, údajně hrál W.A. Mozart.

www.wikipedie.cz

Betlém
Betlém s drobnými figurkami vytvořili lidovíých řezbáři z Příbramska. Jesličky mají mnoho darovníků. Soubor patří k nejucelenějším lidovým betlémům, se kterými se můžete setkat v pražských kostelích.



Kostel Nejsvětější Trojice Interiér kostela Betlém
Kostel Nejsvětější Trojice Interiér kostela Betlém

Nejsvětější Trojice Nejsvětější Trojice
Nejsvětější Trojice Nejsvětější Trojice


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp