Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z baziliky Matky Boží před Týnem

Praha 1, Staré Město, Staroměstské náměstí

WWW: www.tyn.cz
metro trasa A - stanice Staroměstská nebo tram 17, 18 - zastávka Staroměstská

V místech, kde se dnes rozprostírá Chrám Matky Boží před Týnem, se ještě v jedenáctém století nacházel románský kostel. Ve století třináctém byla na místo kostela vystavěna stavba gotická, jejíž zdi si pamatovaly kázání významného církevního reformátora, Konráda Waldhausera, který patřil k předchůdcům Mistra Jana Husa.
O sto let později byla zahájena rozsáhlá přestavba kostela ve stylu vrcholné gotiky, po které se zrodil hlavní kostel Starého Města pražského. Na výstavbě se podíleli významní stavitelé té doby, jako například Matyáš z Arrasu nebo Petr Parléř. Stavba chrámu probíhala po mnoho let. V počáteční fázi stavby totiž ještě nebyly dokončeny ani pro chrám typické věže, ani štít. Kupříkladu dominantní, osmdesáti metrové věže, byly dokončeny až v roce 1511.
Klíčovou roli zaujímal chrám v dobách husitských revolucí, kdy se stal významným náboženským centrem příznivců Jana Husa. Po porážce na Bílé Hoře připadl kostel opět do správy katolíků. Nešťastným se stal rok 1679, kdy chrám postihl mohutný požár. Hořelo také v roce 1819, kdy se požár rozšířil až do celé severní věže. Zanechal za sebou rozsáhlé škody, neboť došlo k poničení celého západního štítu, ale také krovu věže. Tyto škody byly ale opraveny při rekonstrukci stavby v druhé polovině devatenáctého století.
Chrám Matky Boží před Týnem je trojlodní gotická bazilika, do které je možné vstoupit čtyřmi portály. Stavbě dominují dvě, osmdesát metrů vysoké věže, mezi kterými se do výše tyčí gotický štít s reliéfem Madony. Součástí chrámu je mimo jiné také kaple svatého Kříže, svaté Ludmily a kaple Panny Marie. Unikátní památkou je například cínová křtitelnice, která patří mezi nejstarší a největší v Praze. Pochází z roku 1625 a patří mezi původní vybavení kostela z těchto let. Další významnou památkou je také hlavní oltář, na kterém je umístěn obraz Nanebevzetí Panny Marie od jednoho z nejvýznamnějších českých malířů, Karla Škréty. Pokud chrám navštívíte, nezapomeňte si prohlédnout náhrobek významného astronoma a astrologa Tycho Brahe. K jeho portrétu se vztahuje také jedna z pověstí, která říká, že ten, kdo se dotkne jeho pravé tváře, přestanou jej bolet zuby.

www.wikipedia.cz

Betlém
Nakolik je Týnský chrám pokladnicí uměleckých děl, vystavený betlém představuje pověstnou výjimku. Neznáme ani autora, ani přesnou dobu vzniku. Výjev je tvořen seskupením dřevěných figurek, vzniklých v různých dobách, na stupňovitém pozadí stylizovaného města zakončeného hradbami s cimbuřím. Postavy pastýřů podléhaly v průběhu let opakovaným krádežím, proto byly postupně nahrazovány novějšími. Nejstarší jsou postavy Panny Marie a sv.Josefa s několika pastýři, které pocházejí zřejmě z konce 19. století. Kromě chýše se nezachovala žádná starší architektura. Zvláštností je dvojí pojetí Svaté rodiny: Ježíšek v jeslích je od svátku Tří králů nahrazován biblicky věrnějším zpodobením sedící Panny Marie s děťátkem na klíně, které adorují mágové z Východu.

www.krestanskevanoce.cz



Bazilika Matky Boží před Týnem Boční chodba Betlém u Matky Boží před Týnem
Bazilika PM před Týnem Boční chodba Betlém u PM před Týnem

Bazilika PM před Týnem Vchod do kostela Svatá rodina
Bazilika PM Interiér kostela Svatá rodina

© 2019 Vladimír Plecháč, GComp