Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém ve Sboru M.Jana Husa (Holešovice) - Husův sbor

Praha 7, Holešovice, Farského 3

tram 1,8,12,24,17,25,26 - zastávka Strossmayerovo nám., pěšky 200m do ulice Farského

Základní kámen Husova sboru v Holešovicích byl položen 29.května 1927. Holešovické bohoslužby Církve československé se v té době konaly pod širým nebem na Strossmayerově náměstí nebo v Letenských sadech. Se stále se zvětšujícím počtem členů církve ale bylo nutné zajistit novou bohoslužebnou místnost, také s ohledem na konání bohoslužeb v zimním období. Jako provizórium se podařilo získat místnost tělocvičny v budově státní reálky na Strossmayerově náměstí. Z iniciativy Josefa Sainera, prvního faráře náboženské obce, dosud ještě oficiálně neschválené, bylo 21.června 1927 ustaveno stavební družstvo.
Podařilo se získat půjčku a finanční prostředky ze sbírky mezi členy církve. Na zahájení stavby to však nestačilo. Bohoslužby se dále konaly v chlapecké škole Na Maninách. Zároveň byly zahájeny přípravné práce na projektu Husova sboru. První projektové plány zpracoval architekt Karel Truksa, kterého v důsledku neshod vystřídal architekt František Kubelka. Ten později stavbu také osobně vedl a dokončil. František Kubelka prostudoval všechny tehdy dostupné materiály o moderních sakrálních stavbách a jeho projekt byl úspěšný. Stále ale chyběly potřebné finance. Až v roce 1935 Bohuš Rodovský, člen rady starších a poslanec, zařídil hypoteční půjčku a stavba mohla být zahájena. V roce 1935 byly zadány výkopové práce firmě Strnad a v lednu 1937 se stěhovali první nájemníci do některých bytů sborového domu. Pak práce pokračovaly na sborové místnosti a kolumbáriu. Dne 9. května 1937 byl Husův sbor v Holešovicích v ulici Strossmayerově (nyní Farského č. 3) slavnostně bohoslužbou otevřen.
Sbor je formálně koncipován jako činžovní dům a je zasazen do uliční zástavby, přičemž modlitebna, obložená mramorem, se nachází v přízemí a vchází se do ní z ulice. V dvoupodlažních podzemních prostorách domu bylo zbudováno kolumbárium. Kříž umístěný v horní části průčelí domu ve výši šestého patra a věž s kalichem na střeše symbolizují přítomnost Husova sboru. Interiér modlitebny zakončuje za oltářem půlkruhový klenutý prostor, který je opatřen vitrážemi sklářského výtvarníka Čeňka Otakara Jandla (1896-1965). Světlo prostupující do modlitebny z vnitrobloku umocňuje výtvarnou působivost reliéfu, jehož autorem je Ladislav Novák. Reliéf znázorňuje život a dílo prvního patriarchy a zakladatele církve ThDr. Karla Farského. Mohutný kříž s ukřižovaným Kristem v kněžišti je originálem díla Josefa Václava Myslbeka. Před oltářním stolem, v jehož čele je zobrazen kalich a letopočet 1415, je umístěn základní kámen sboru z r. 1927.
V bočních oknech je šest velkoplošných vitráží zobrazujících významné osobnosti českých dějin. Je tu kníže Václav, věrozvěstové Cyril a Metoděj, Mistr Jan Hus, Jan Žižka, Jan Amos Komenský a král Jiří z Poděbrad. Ostatní drobnější výzdobu sboru zhotovil sochař a řezbář Josef J. Kotyza. Zajímavostí je, že v obytné části Husova sboru bydlel básník František Hrubín.

Jiří Špaček

Betlém
Betlém je dílem výtvarníka a hudebníka (trumpetista) Jiřího Jelínka. Blízko oltáře se na zemi nachází ještě jeden menší betlémek.



Vchod do Sboru Vchod do Sboru Interiér sboru Druhý betlém
Vchod do Sboru MJH Interiér Sboru MJH Český betlém Druhý betlém

Sbor M.Jana Husa Hlavní oltář Svatá rodina
Sbor M.Jana Husa Hlavní oltář Svatá rodina


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp