Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela sv. Bartoloměje

Praha 1, Staré Město, Bartolomějská ulice

WWW: www.sedesestry.cz
metro trasa B – stanice Národní třída, tram 6,9,18,22 – zastávky: Národní divadlo, Národní třída

Kostel svatého Bartoloměje vznikl v letech 1726 – 1731. O výstavbu se zasloužil uznávaný a velice významný český stavitel a architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.Kostel svatého Bartoloměje vznikl v letech 1726 – 1731. Na místě současného kostela stával ve čtrnáctém století dům zvaný Jeruzalém s kaplí svaté Maří Magdalény, který založil po roce 1372 Jan Milíč z Kroměříže. Roku 1374 byl dům přestavěn na cisterciáckou kolej u svatého Bernarda. Později, v roce 1443 zde byl vybudován ženský domov a konečně ve století šestnáctém se v prostorách domova usadil jezuitský řád, který si zde později zřídit také vlastní kolej.
Kostel svatého Bartoloměje byl postaven ve vrcholně barokním stylu. Tyto pozoruhodné stavební prvky jsou však vidět při pohledu z kostelního dvora. Zde je na průčelí kostela umístěno množství soch. Při příchodu z Bartolomějské ulice si kolemjdoucí mohou totiž prohlédnout pouze zadní část kostela, která je reprezentována pouze zdí s množstvím oken. Však největší zajímavost je ukryta v interiéru kostela, kde se zachovaly nástěnné malby Václava Vavřince Reinera, pocházející z roku 1731.
Druhá polovina osmnáctého století měla pro většinu kostelů neblahé následky. V důsledku reforem císaře Josefa II. Došlo k uzavírání množství církevních staveb. Toto nařízení se nevyhnulo ani kostelu svatého Bartoloměje, který byl nucen být po jednatřiceti letech své existence uzavřen. Znovuobnovení se dočkal o pár let později, kdy byl přetvořen na řádový kostel kongregace šedých sester. Tento řád zde také v roce 1856 postavil vlastní řádový dům.
V roce 1949 musely sestry kostel opustit a tak začala stavba chátrat. Veškerý majetek včetně vnitřního vybavení kostela byl postupně rozprodán či zničen a z kostela se stalo skladiště. Po roce 1995 byl kostel řádu sester opět navrácen a na zdevastované památce se rozběhly rozsáhlé stavební úpravy na její záchranu.

www.wikipedia.cz

Betlém
Po návratu sester do kláštera složily řeholnice ze zbylých solitérních dřevěných figur hezky, polychromovaný betlém. Chybějící části a postavy následně dodělali řezbáři z firmy Mgr. Břetislava Kafky v posledních letech 20. století.
Tato firma přešla v restituci na potomka zakladatele firmy. Břetislav Kafka starší založil firmu roku 1918 a úspěšně ji vedl až do komunistického znárodnění. I po tomto osudném kroku si však znárodněná firma pod názvem Charita udržela svoji odbornost a zakázky v oboru. V prvních letech firmy působil pan Břetislav jako řadový zaměstnanec. Po mnoho let vědecky pracoval v oblasti paranormálních jevů. V současnosti má firma dobré výsledky a je vyhledávána hlavně na restaurátorské práce.

www.krestanskevanoce.cz



Vchod do kostela Interiér kostela Betlém u sv. Bartoloměje
Vchod do kostela Interiér kostela Betlém u sv.Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje Hlavní oltář Maria s děťátkem Anděl
Vchod do kostela Hlavní oltář Maria s děťátkem Anděl


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp