Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela sv. Františka z Assisi

Praha 1, Staré Město, Křížovnické náměstí

WWW: www.krizovnici.eu www.facebook.com/krizovnici
metro trasa A - stanice Staroměstská, tram 2,17,18 - zastávka Staroměstská

Ranně barokní kostel, zasvěcený sv.Františku z Assisi byl zbudovan v letech 1679-88 podle projektu architekta J. B. Matheye. Na jeho výzdobě pracovali vynikající umělci své doby. Freska v kupoli je dílem V.V.Reinera, oltářní obrazy vytvořili M.L.Willmann a J.K.Liška, sochy jsou prací M.V.Jäckla.
Chrám je spravován Rytířským řádem Křižovníků s červenou hvězdou. Jediným ryze českým mužským řádem, jenž byl založen sv.Anežkou Českou, dcerou českého krále Přemysla Otakara I.
Předchůdce dnešního kostela - kostel sv. Ducha zde po roce 1252 vybudoval spolu se špitálem a konventem křížovníků s červenou hvězdou. V roce 1378 byl při požáru konventu kostel sv.Ducha poškozen, ale po opravách vydržel až do výstavby kostela sv.Františka z Assisi v 17.století.
Jedná se o centrální stavbu s oltářem na severní straně a s mohutnou kupolí na lodí. Hlavní, jižní fasáda má konkávně prohnutá nároží a je celá obložena kamenem. Na atice a ve výklencích této fasády jsou osazeny sochy z dílny Matěje Václava Jäckla, po stranách schodiště jsou na podstavcích sochy sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie Immaculaty od Jana Antonína Quitainera (momentálně sejmuté).
Vnitřek chrámu tvoří kupolí zastřešená oválná loď, proti vchodu pravoúhlé kněžiště a dvojice bočních kaplí, které dohromady tvoří křížové uspořádání. Nástěnné malby v lodi, mj. fresku Posledního soudu na kupoli, zhotovil Václav Vavřinec Reiner, fresky v kněžišti Jan Kryštof Liška. Autory soch jsou opět M.V.Jäckel, Jeremiáš Süssner a Konrád Max Süssner. Hlavní oltář (stigmatizace sv. Františka) a oba boční (sv.Kříže a Nanebevzetí Panny Marie) jsou dílem M.V.Jäckela a J.K.Lišky.
V suterénu, pod hlavním kostelem, je další kostel, který svým uspořádáním včetně orientace navazuje na původní středověký kostel. Jsou zde náhrobky osobností řádu a grotta. Dolní kostel je přístupný z chodby kláštera a je také propojen malým zamřížovaným otvorem v podlaze s horním kostelem.
Nad dveřmi do zákristie visí malý obrázek od malíře El Greca, zřejmě originál.

www.wikipedia.cz

Betlém
Autorem řezaného polychromovaného betlému je akademický sochař Václav Andrés, narozený roku 1894 v Moravské Chrastavé. Byl absolventem Umělecko průmyslové školy v Praze a Akademie výtvarných umění. Stal se malířem podobizen, krajin, zátiší a kytic. Maloval náboženská témata i oltářní obrazy. Pracoval na několika zakázkách pro Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou. V hlavním řádovém domě křižovníků obnovil několik obrazů Brandla, Reinera, Lišky. Jeho první sakrální práce byly vyhotoveny ve spolupráci s Chrámovým družstvem Pelhřimov. Později se mistr osamostatnil. V roce 1937 zhotovil pro křižovníky kostelní betlém.

www.krestanskevanoce.cz



Kostel sv.Františka Hlavní oltář Betlém u sv.Fantiška
Kostel sv.Františka z Assisi Interiér kostela Betlém u sv.Františka

Kostel sv.Františka Interiér kostela Svatá rodina
Kostel sv.Františka Interiér kostela Svatá rodina


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp