Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela sv. Havla

Praha 1, Staré Město, Havelská ulice

WWW: http://www.tyn.cz
metro trasa A, B - stanice Můstek (cca 2min pěšky)

Kostel byl, stejně jako Havelské Město, založen v roce 1230 českým králem Václavem I. Na zakládání se spolupodílel také mincmistr Eberhard. Pro úplnost historického sledu událostí je třeba doplnit, že Havelské Město děkovalo za vznik Starému Městu, se kterým poté ve třináctém století vytvořili společně jedno území, které bylo později jako celek obehnáno městskými hradbami.
Kostel byl postaven v centru již zmíněného Havelského města. Jeho vznik je datován na období třináctého století a byl postaven v románském stylu. O století později byl tento kostelík přestavěn na trojlodní baziliku. Zachovaly se dokonce i některé prvky gotiky. Koncem sedmnáctého století prodělal velice důležitou přestavbu, dík které byl zcela barokizován. Z tohoto období se dochovalo nádherné průčelí, které podle dochovaných dokumentů vznikalo podle plánů a nákresů Jana Santiniho Aichla a Pavla Ignáce Bayera.
Zajímavostí je že kostel svatého Havla má několik kaplí. Jedna z nich nese název kaple Karmelská. Ta vznikla v roce 1673 a unikátní je především její výzdoba, kterou tvoří štukatury od G. B. Comety. Co však je dále unikátní je skutečnost, že se právě zde nalézá hrob významného malíře z období baroka Karla Škréty. Další kaplí je kaple císařská, která byla vybudována v roce 1730. Významnou je kaple svatého Václava se sousoším Kalvárie a čtyřmi evangelisty. Toto jedinečné dílo bylo roku 1726 vyrobeno v dílně F. M. Brokoffa.
Původní románský kostel byl průběžně upravován (ve 14.stol a později 17.stol.) Janem Dominikem Orsim a Martzinem Luragem. Současné barokně zdobené průčelí vzniklo v letech 1723-38 zřejmě podle plánů Jana Santiniho Aichla a Pavla Ignáce Bayera. V kostele je mimo jiné pohřben Karel Škréta.

www.wikipedia.cz

Betlém
Osud tohoto betlému v negativním smyslu ovlivnila řada krádeží, kvůli nimž je tvořen směsicí dřevěných figurek různého stáří. Soubor postav proto byl v průběhu let postupně doplňován novějšími. Podobně jako v případě týnského betlému není autor znám. Jádro betlému pochází z 19.století a roce 1908 se o něm zmiňuje znalec betlémů P.K.Procházka. Tehdy bylo kostelním jeslím 30 let a jejich dárce byl neznámý. Architektonické prvky byly zhotoveny v nedávné době a jsou doplněny stylizovanou papírovou krajinou. Jesličky jsou tradičně vystavovány bezprostředně u hlavního vstupu v kapli sv. Václava.
Betlém je ze dřeva a byl zhotoven ve druhé polovině 19. století. Klasická kompozice jesliček je utvořena polorozpadlou chýší se Svatou rodinou, volkem a oslíkem. K ústřednímu bodu betlému, malému Ježíškovi, se obrací každá z postav včetně ovcí v pokorném gestu. K ústřednímu bodu betlému, malému Ježíškovi, se obrací každá z postav včetně ovcí v pokorném gestu. To výstižně napovídá o smyslu Vánoc, tedy narození Spasitele. Ve svém základu je betlém řezbářskou prací závodu Josefa Krejčíka z Prahy.

www.krestanskevanoce.cz



kostel sv.Havla Hlavní loď Varhany
Kostel sv.Havla Hlavní loď Betlém

Kostel sv.Havla Hlavní loď Škrétova hrobka Panna Marie
Kostel sv.Havla Hlavní loď Škrétova hrobka Panna Marie


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp