Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela sv. Ignáce

Praha 2, Nové Město, Karlovo náměstí

WWW: http://kostelignac.cz
metro trasa B - stanice Karlovo náměstí, tram 3,4,6,10,14,16,18,22,23,24 - zastávka Karlovo náměstí

Kostel vznikl v druhé polovině 17. století na místě 23 zbořených středověkých domů. Po své dostavbě byl zasvěcen patronovi a zakladateli jezuitského řádu sv.Ignáci z Loyoly. Jezuité byli známi tím, že byli dle vzoru svého zakladatele podřízeni tvrdé kázni, bezpodmínečné poslušnosti a téměř kasárenskému způsobu života
Na vrcholku průčelí kostela si můžete všimnout sochy sv. Ignáce a všimněte si také jedné ze zdejších zajímavostí, a to provedení svatozáře, která obklopuje celé světcovo tělo. Tato svatozář byla ve své době chápána jako značně pobuřující. Dle církevních pravidel mohl mít svatozář kolem celého těla pouze Kristus, ale Jezuité byli řádem s tak silným postavením, že si tuto výstřednost mohli dovolit.
Na malířské výzdobě kostela se podílel Jan Jiří Heintsch a na sochařské výzdobě Matěj Václav Jäckel, jehož dílo známe hlavně z Karlova mostu. Další tak trochu mystickou zajímavostí kostela je nápis na tympanonu, který k vlastnímu textu připojuje i chronogram. V textu: MAIORI DEI GLORIAE et SANCTI IGNAZII HONORI PIAETAS EREXIT, jsou velkými písmeny vyznačeny vybrané číslice, které označují letopočet 1671, kdy byla socha sv.Ignáce umístěna na střechu kostela. Celý text pak hovoří o poctě sv.Ignáci.

www.wikipedia.cz

Betlém
Krásné a důstojné je řezbářské dílo Františka Charváta z Kutné Hory. Vytvořil jej na závěr svého plodného života. František Charvát se narodil 27.2.1886 v Pertolticích, zemřel 4.8.1955 v Kutné Hoře. V Praze studoval v kurzech na uměleckoprůmyslové škole u profesora Wurzela. V počátcích pracoval u řezbáře J.Krejčíka a B.Beka. Později si v Kutné Hoře založil vlastní umělecký závod. Pro chrámové účely prováděla dílna sochařské práce dle vlastních návrhů, nebo v kopiích. V sortimentu prací nechyběla ani restaurátorská činnost.
Jesličky byly pořízeny v letech 1949–1954. Vytvořil je František Charvát, sochař a řezbář z Uměleckého závodu pro práce kostelní a dekorativní v Kutné Hoře, kde zhotovoval pro chrámové prostory četné sochařské práce dle vlastních návrhů. Prováděl i restaurátorské práce. Velké jesle zdejšího kostela lze považovat pro svou podmanivou krásu za vyvrcholení betlemářské práce tohoto závodu.

www.krestanskevanoce.cz



Interiét kostela Betlém v kostele sv. Ignáce Betlém v kostele sv. Ignáce
Kostel sv.Ignáce Interiér kostela sv.Ignáce Betlém v kostele sv.Ignáce

Kostel sv.Ignáce Interiér kostela Panna Maria
Kostel sv.Ignáce Interiér kostela Rodina a anděl


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp