Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kaple sv. Karla Boromejského

Praha 8, Karlín, Vítkova 15/12

WWW:
metro B, C - stanice Florenc (dál cca 10 min. pěšky); tram 3, 8, 24 - zastávka Karlínské nám (dál cca 5 min pěšky)
Bohoslužby

Roku 1863 koupily milosrdné sestry sv. Karla Boromejského dům čp. 164 v Palackého ulici v Karlíně (dnes Křižíkova) a zřídily v něm opatrovnu a školu pro vyučování dívek ženským pracím. Jedna ze síní pak byla upravena v domácí kapli. Sirotčinec, který byl doposavad v Řepích se přestěhoval do nového domu v roce 1865. Boromejky pro něj daly postavit nové křídlo na jižní straně ve Vítkově ulici a poté v téže ulici vybudovaly i prostornou kapli sv. Karla Boromejského, jejíž stavbu vedl Petr Holeček. Kaple je opatřena věžičkou a zvonem. Její interiér si zachoval ráz konce 19. století, i když boromejky byly v 50. letech 20. století násilně vystěhovány a areál sloužil státní škole. V areálu karlínského kláštera sídlí provincie Konfederace dcer Panny Marie Pomocné s církevní mateřskou školou a dívčí katolickou rodinnou školou s domovem mládeže. Při velkém zatopení Karlína v roce 2002 byla kaple značně poničena.
Neorománská kaple svatého Karla Boromejského byla součástí bývalého kláštera a školy pro mládež kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Byla postavena současně s celým objektem v letech 1864-1866 jako kaple domácí a vysvěcena byla kardinálem Bedřichem Schwarzenbergem rovněž roku 1866. Objekt sloužil svému účelu do roku 1946. Následně byl v budově zřízen Patentní úřad, v současné době areál slouží provincii Konfederace dcer Panny Marie Pomocné a je tu umístěna církevní škola.
Kaple má obdélníkový půdorys, v hlavním průčelí, které směřuje do ulice, jsou vysoká, půlkruhově zaklenutá okna. Vstup do kaple je z průjezdu, nad vchodem je kruchta, kde bývaly varhany. Hlavní oltář je novogotický s obrazem sv. Karla Boromejského od Josefa Kesslera z Vídně, interiér je vyzdoben ruční orientální malbou. Na hřebenu sedlové střechy v prostoru nad presbytářem je umístěna osmiboká věžička, ve které býval zavěšen zvon. V době povodní v roce 2002 byla kaple značně poškozena a pak postupně opravena.
Domácí kaple se nachází v uličním křídle kláštera dobročinné Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského, vystavěného v letech 1864–1866, pro sirotky a opuštěné děti. Kapli posvětil dne 18. října 1866 pražský arcibiskup Bedřich kardinál Schwarzenberk, který téhož dne vysvětil i nově ¨ postavený kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. K svému účelu sloužil klášter až do roku 1946, kdy zde byl zřízen Patentní úřad. V roce 1991 byla kaple prohlášena za kulturní památku.

www.wikipedia.cz

Betlém



Kaple sv.Karla Boromejského Kaple sv.Karla Boromejského Císařská kaple
Kaple sv.Karla Boromej. Kaple sv.Karla Boromej. Interiér kostela

sv. Karel
sv. Karel


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp