Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela sv. Michaela Archanděla (Podolí)

Praha 4, Podolí, ulice Pod Vyšehradem

WWW: farnost-podoli.webnode.cz
tram 3,17 - zastávka Podolská vodárna

Kostel sv. Michaela archanděla v Podolí je stavba z počátku 13. století. Původně stával na hřbitově, který dnes již neexistuje. Na pozemku kostela se však dochovalo několik náhrobků. První zmínka o objektu je z roku 1222, kdy je uváděn jako majetek královské kapituly na Vyšehradě. Hřbitov u kostela je uváděn také v letech 1683 až 1885. V roce 1856 získal kostel status „farní“.
Po roce 1945 byl zdejším farářem architekt Jan Rosůlek, člen skupiny Devětsil a bratr herečky Marie Rosůlkové. Kostel je poměrně prostá jednolodní stavba. Dominantou interiéru kostela je obraz archanděla Michaela, bojujícího s padlým andělem, nad barokním oltářem. Nad vstupem kostela je mozaika od Bohumila Jaroše.
Při kostele stojí barokní dřevěná zvonice ze 17. století se šindelovou střechou zakončenou dřevěnou lucernou s pozlaceným křížem na vrcholu. Ve zvonici visí zvon Matky Boží a Všech svatých z roku 1482 vytvořený neznámým zvonařem. V roce 1993 přibyly nové dva zvony "Michael" a "Jan Nepomucký", dílo z dílny Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova.

Podolí jako samostatná starobylá a dávno existující osada s kostelem sv. Michaela archanděla se uvádí v zakládací listině Vyšehradské kapituly roku 1222, kdy kapitula měla v Podolí dvůr. K němu patřily vinice na okolních stráních. Roku 1783 bylo v Podolí 50 domků jež obývali zelináři, zahradníci a rybáři. Podolský kostel, který je od roku 1856 farním kostelem se samostatnou duchovní správou pro Podolí a Dvorce a do roku 1907 byl také farním kostelem pro Braník náleží k nejstarším a nejpamátnějším kostelům v Praze a pražském okolí. Je to kostel starobylý. Chráněná památka.

www.wikipedie.cz

Betlém
Základ jesliček pochází od firmy Františka Vratislava Buka. Od jeho standardních děl se betlém liší přidáním několika netypických figur: dokladem je soška Panny Marie s dítětem. Vzpomínky místního, dnes již zemřelého faráře uvádějí, že se na jejich tvorbě podílel i řezbář z nedaleké dílny. Několik postav opravdu nese znaky odlišného rukopisu. Zda to byla samostatná práce některého Bukova tovaryše nebo zmíněného řezbáře, se dnes již nedozvíme. Jesle jsou zajímavé díky své figurální části a skupině pečlivě řezaných palem. Náznak kulis města, které přecházejí do malovaného pozadí, je pozoruhodný. Figurálůní část byla v roce 2006 restaurována panem Janem Rodou.

www.krestanskevanoce.cz



Kostel sv.Michala Interiér betlému Betlém v kostele
Kostel sv. Michala Interiér kostela Betlém v kostele

Kostel sv.Michala Hlavní oltář Svatá Rodina
Kostel sv. Michala Hlavní oltář Svatá Rodina


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp