Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela sv.Remigia (Čakovice)

Praha 9, Čakovice, nám. 25.března WWW: www.farnostcakovice.cz
metro trasa C - stanice Letňany, bus 136,351,377 - zastávka Čakovický zámek nebo
metro trasa C - stanice Letňany,dále bus 142,158 - zastávka Cukrovar Čakovice

Nynější čakovický kostel je již třetí v pořadí. Neví se, kdy byl vystavěn kostel první, ale stál už v půli 14. století a dochoval se až do začátku století 17., kdy byl již "téměř na rozboření nebo upadnutí, něco skrze sešlost pro starodávnost a něco od udeření do něho od hromobití." Na jeho místě byl v letech 1735 - 1737 vystavěn kostel druhý. Protože však nepostačoval rozrůstající se čakovické osadě, byl i ten zbořen a v letech 1877 - 1881 byl postaven třetí, nynější kostel v pseudorománském slohu. Patronem výstavby byl pan Filip Schoeller, významný čakovický cukrovarník, se svojí manželkou Alžbětou.
Zasvěcení kostela sv. Remigiovi je unikátní - v České republice jiný kostel sv. Remigia nenajdeme, a toto zasvěcení bylo jediné i v Rakousku-Uhersku. Ostatky sv. Remigia získal král Karel IV. a věnoval je Kapitule svatovítské. Ta je v roce 1429 darovala slovanským benediktinům z Emauz, k jejichž vlastnictví tehdy patřily celé Čakovice. Ti uložili ostatky v čakovickém kostele a kostel přesvětili.
Sv. Remigius byl remešským biskupem. Je nazýván "apoštolem Franků". V roce 496 pokřtil Chlodvíka, franckého krále, který se tak stal prvním křesťanským králem na území nynější Francie.

Betlém
Betlém patří spíš mezi menší díla. Tvoří jej několik desítek figurek vyřezaných ze dřeva. Autor ani doba vzniku nejsou známé. Odhad jej zařazuje přibližně do dvacátých let 20. století.



Kostel Sv.Remigia Interiér kostela Betlém v kostele
Kostel Sv.Remigia Interiér kostela Betlém v kostele

Kostel Sv.Remigia Oprava fresek Svatá rodina
Kostel Sv.Remigia Interiér kostela Svatá rodina


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp