Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela sv.Václava (Smíchov)

Praha 5, Smíchov, Štefánikova ulice

Po válce s Prusy r.1866 bylo rozhodnuto vystavět na Smíchově nový, velikosti obyvatelstva přiměřený chrám. Tato myšlenka dosáhla velkého ohlasu u pražského arcibiskupa kardinála Schwarzenberga a na jeho přání byl již dříve vytvořený kostelní výbor ještě rozšířen. Tento výbor zhotovil plány a rozpočty a zahájil svoji činnost s velkou energií. Roku 1875 postoupila Praha patronát obecnímu zastupitelstvu města Smíchova, což se stalo mimo jiné i proto, aby měl výbor volnější ruce při stavbě basiliky. Celkem se tak sešlo 180 730 zlatých, čímž byla stavba kostela zajištěna. Obecní zastupitelstvo samo vykoupilo parcelu pro stavbu za 43500 zlatých a parcelu pro místo kolem chrámu za 56500, celkem tedy za 90 000 zlatých. Místo bylo zvoleno naproti městské radnici, v bývalé zahradě hraběte Buquoye.
18.dubna se započalo se stavbou chrámu podle plánů, které vypracoval architekt Ant. Barvitius. Stavbu základů vedl Josef Linhart ze Smíchova a Vilém Midle, zdi a vršek stavitelé Stark a Gregor. Stavba, kterou řídil A.Duchoň za dozoru stavebního odboru v čele s purkmistrem K.Dimmerem, pokračovala tak rychle, že už dne 18. září 1881 mohl být slavnostně položen základní kámen. Roku 1885 byl kostel dostavěn a byl zasvěcen sv.Václavovi. Dne 26.září sem byly slavnostně přeneseny sv. ostatky. Druhý den sem přišli pražský arcibiskup František hrabě Schönborn s biskupem budějovickým Dr. Martinem Říhou a světícím biskupem pražským Karlem Schwarzem a některými kanovníky kapituly pražské. Po vysvěcení měl místní farář Vincenc Švehla významnou řeč. První mši zde měl vikář Hora. Od té doby se zde konají pravidelné bohoslužby a v malém kostelíku sv.Filipa a Jakuba se konaly až do roku 1891 (kdy byl zbořen) jen některé běžné obřady. Poté se stala bazilika výhradním místem pro farní bohoslužby.
Roku 1891 při příležitosti konání jubilejní výstavy v Praze navštívil kostel J.V.císař František Josef I. Roku 1897 navštívil chrám místodržitel království českého Karel Coudenhove a přední místodržitel český hrabě František Thun. 28. června 1890 zde byla konána první primice, kterou zde měl Coelestin Pastor. Druhou primici zde měl Alois Hejduk dne 18.července 1897 a třetí Josef Vojáček 25.července 1897.
Vnitřek kostela tvoří hlavní loď, na niž navazují dvě lodi postranní, oddělené každá čtyřmi velikými sloupy, obě postranní lodi jsou ukončeny 50 m vysokou věží. Vnitřek je bohatě vyzdobený.

www.wikipedie.cz

Betlém
V kostele se setkáte s rozsáhlým betlémem od neznámého autora, který kromě značné rozlohy má také vyšší figury. Kdy byl pořízen jsem se nedozvěděl, ale stáří betlému odhadují na 100 let. Betlém nemá sourodé figury, ale spíše se jedná o smíšený soubor dřevěných i sádrových figur. Správci betlému figurky průběžně doplňují.



Kostel sv. Václava Interiér kostela Betlém v kostele sv.Václava Betlém v kostele
Kostel sv. Václava Interiér kostela Betlém v kostele sv.Václava Betlém v kostele (2019)

Kostel sv.Václava Portál kostela sv.Václava Svatá rodina
Kostel sv.Václava Portál kostela Svatá rodina


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp