Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém v kostele svaté Voršily

Praha 1, Nové Město, Národní třída 139/8

WWW: www.vorsilky.cz
tram 2,9,18,22 - zastávka Národní
Bohoslužba po-ne 17:00

Kostel svaté Voršily na Novém Městě pražském je významná vcholně barokní stavba. Jedná se o římskokatolický klášterní kostel při novoměstském klášteře a školy sester voršilek. Společně s klášterem voršilek je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Na místě měšťanských domů, jejichž základy a dvě klenby se dochovaly v suterénu, byla roku 1699 založena a v letech 1702 až 1704 postavena novostavba vrcholně barokního kostela, při starším klášteře voršilek. Projekt vytvořil Marcantonio Canevalle roku 1699, datovaný originál projektu se dochoval. Základní kámen byl položen 4.dubna 1699 za přítomnosti architekta a slavnost seopakovala po instalaci nové představené 24.září 1702, kdy byla stavba téměř hotova. Kostel se třemi oltáři a bez vnitřní výzdoby byl posvěcen světícím biskupem pražským a zároveň strahovským opatem Vítem Seiplem dne 6.července 1704. 10.července roku 1718 vysvětil Jan Kamenický již plně zařízený kostel.
Vnitřní výzdobu provedli do roku 1707 malostranský malíř Jan Jakub Stevens ze Steinfelsu (fresky) a pravděpodobně Tommaso Soldatti (štukatury). Fresky pokrývají tři pole klenby a znázorňují činnost tří božských osob ve světě (Boha Otce, Syna a Ducha svatého). Nad kruchtou je zpodoben Anděl Strážce. Kostel má celkem šest oltářů.
V nadpraží hlavního vchodu do chrámu stojí kamenná socha sv. Voršily, jejímž autorem je pravděpodobně Ottavio Mosto (1701); sochy sv. Markéty, Agáty (Háty), Panny Marie Immaculaty, šesti andělů a archanděla Michaela dodala dílna Matěje Václava Jäckela. Před kostelem stojí pískovcové sousoší svatého Jana Nepomuckého se dvěma andílky po stranách, andílci nesou kartuše s Janovými atributy: monstranci a staroboleslavské paládium. Sousoší vytesal Ignác František Platzer v letech 1746-1747 původně jako vrchol kašny, podle architektonického návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kašna musela koncem 19.století ustoupit dopravnímu provozu ulice.
Před budovou prelatury stojí misijní kříž s Ukřižovaným, tato olejomalba na plechu pochází z 19. století a jeho malba byla po zničení obnovena malířem-restaurátorem Janem Mikulášem Hálou.

www.wikipedie.cz

Betlém
Betlém z kostela sv. Voršily vyřezal řezbář Josef Krejčík. Stáří jeslí je odhadováno na 100 let. Zdá se, že za tuto dobu figury neutrpěly žádnou škodu. Stájka s Ježíškem má malé dvojokénko. Jak píše páter A. Procházka zjevovaly se v něm figurky pastýřů. Dnes je už nespatříte, protože se v mobiliáři nezachovaly.



Kostel sv. Voršily Interiér kostela Varhany Králové
Kostel sv. Voršily Interiér kostela Betlém v kostele Svatá rodina

sv. Voršila Jan Nepomucký Klečící Marie
sv. Voršila Jan Nepomucký Marie a Ježíšek


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp