Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Křížová cesta v Bohuticích v zámku

Bohutice

WWW: krizovacestabohutice.cz

Křížová cesta v Bohuticích je zaniklá součást poutního areálu okolo lurdské jeskyně v obci Bohutice v okrese Znojmo. Vznikala ve 30. letech 20. století a původně se nacházela cca 400 metrů východně od centra obce. V padesátých letech zanikla spolu s poutním místem a dnes je 48 jejích cedrových soch z původních 55 vystaveno v bohutickém zámku.
Křížová cesta, kterou tvořilo 55 soch v životní velikosti, byla součástí venkovního Poutního místa Panny Marie Lurdské. Dochovalo se 54 soch, které jsou umístěny v Bohutickém zámku jako stálá expozice. Autory soch jsou kutnohorský řezbář Bohumilm Bek a akademicky vzdělaný malíř Eduard Neumann. Sochy byly vyrobeny z velmi kvalitního a drahého materiálu – ze dřeva libanonských cedrů. Tento odolný materiál je pomohl zachovat i přes velmi špatné uskladnění.
Kopii Lurdské jeskyně nechal vystavět roku 1928 místní farář. Byla to první stavba budoucího vyhledávaného poutního místa. Do skalního výklenku vzniklé jeskyně byla umístěna menza oltáře a kopie lurdské sochy Panny Marie. Následovalo vybudování velkolepé křížové cesty se sochami v životní velikosti. Podle dobových pramenů přicházely v době pouti do Bohutic tisícové davy věřících.
Po zrušení poutního místa v padesátých letech 20. století byly sochy byly umístěny na různých provizorních místech, například v přístřešku u Lurdské jeskyně nebo později v kostele a hřbitovní kapli. Přes protest farníků byly se souhlasem Arcibiskupství olomouckého v roce 1991 prodány do Žarošic, kde byl záměr pro ně vybudovat kapličky. Odtud byly odvezeny do premonstrátského kláštera v Nové Říši.
Navrácení 54 soch z původních 55 se uskutečnilo v roce 2007. Na dobu 25 let byly zapůjčeny bohutickému obecnímu úřadu, který zajistil jejich rekonstrukci, obnovu a umístění v zámecké expozici ve druhém patře zámku, kde je jich vystaveno 48.

Zámek Bohutice
Zámek Bohutice se nachází v obci Bohutice na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Svým umístěním v samém centru tvoří jednu z nejvýraznějších staveb obce. Jedná se o renesančně-barokní trojpodlažní budovu, jejíž největší pozoruhodností jsou arkádové ochozy. Arkády jsou v přízemí členěny masivními kamennými hranolovými pilíři, v prvním a druhém patře pak jemnějšími toskánskými sloupy. Na křížových klenbách můžeme vidět řadu ozdob. Zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky.
V jeho bezprostřední blízkosti se nachází čtyři zámecké sklepy pojmenované po čtyřech svatých, jejichž sochy se ve vesnici vyskytují: Sv. Václav, Sv. Michael, Sv. Jan a Sv. Florian.
V nejvyšším patře zámku se pak nachází expozice 48 soch Křížové cesty vytvořených z cedrového a lipového dřeva. Původně měly být sochy součástí tzv. Svatováclavského parku, ovšem vzhledem k jejich pohnuté historii se dnes nachází právě v bohutickém zámku, kde jsou přístupné návštěvníkům. Jsou umístěné v prostorách, které odpovídají jejich požadavkům. Zámek se nachází na místě původní tvrze, kterou nechali vybudovat koncem 14. století Kusovští z Mukoděl. Tvrz byla na přelomu 16. a 17. století přestavěna na renesanční zámek. V roce 1619 zámek vypálila císařská vojska. Byl však obnoven a nový majitel hrabě Althan jej daroval znojemským jezuitům, kteří se zde udrželi až do zrušení řádu v roce 1773. Jezuité původní stavbu v polovině 18. století rozšířili o západní křídlo a na nádvoří umístili kašnu s plastikou Sv. Floriana a po vesnici rozmístili kolem roku 1720 další tři sochy sv. Floriána, Jana Pomuckého a archanděla Michaela. Později se majitelé zámku často střídali. Ve 2. polovině minulého století byl zámek nevhodným způsobem modernizován. Nyní je objekt účelově využíván.
Zámek v Bohuticích Zámecký komplex Vchod do zahrady Lurdská jeskyně
Zámek v Bohuticích Zámecký komplex Vchod do zahrady Lurdská jeskyně
Ježíš odsouzen Ježíš přijímá kříž Svatá rodina Josef a Ježíšek Králové Anděl Svatá rodina
Ježíš odsouzen Ježíš přijímá kříž Ježíš padá poprvé Ježíš potkává matku Šimon pomáhá Veronika otírá tvář Ježíš padá podruhé
Ježíš mluví k ženám Ježíš padá potřetí Ježíš svlečen ze šatů Ježíš přibit na kříž Ježíš umírá na kříži Ježíš v náručí matky Ježíš dán do hrobu
Ježíš mluví k ženám Ježíš padá potřetí Ježíš svlečen ze šatů Ježíš přibit na kříž Ježíš umírá na kříži Ježíš v náručí matky Ježíš dán do hrobu


© 2023 Vladimír Plecháč, GComp