Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Betlém řezbářky Jany Andlíkové, Příchovice

Příchovice, domek autorky

Betlém má přibližně 150 postaviček a první, na co se řezbářka v začátcích zaměřila, byla svatá rodina s Ježíškem. „Každý rok jsem vždy nějakou figurku přidělala. Poslední byla loňský rok, letos už jsem to ze zdravotních důvodů nezvládla,“ popsala serveru Lidovky.cz Andrlíková.
Většina figurek je odrazem běžného života a jejich výčet je velmi pestrý. Součástí betlému je například selský dvůr, kde jsou slepice, husy či dřevění holubi na střeše, k vidění je i lidová zabíjačka. „Je to inspirováno tím, co si pamatuji ze života na vesnici,“ vysvětlila autorka. Do práce se během let zapojil i její syn, a tak na zahradě přibyla také chalupa a stodola.
Peklo je tak znázorněné jako jeskyně, vytvořená z již zmíněného sudu, obložená kameny a hlínou. Je nasvícená červeným světlem, jež má evokovat pekelné plameny. Čerti hrají karty a u vchodu je zátaras z kovových řetězů před nevítanými hosty. „Je tam i Lucifer, který drží knihu hříchů. V kotli je dušička. Kolem poskakují tři čerti a hned vedle hrají další tři karty. Venku stojí spousta dalších zvědavců,“ vysvětlila řezbářka.
Jak vypadá výroba figurek? „Nejprve se vše musí namalovat, poté předřezat, co se dá, tak se uřízne na pilce a pak všechno už jen ručně. Jedna postavička trvá třeba dva večery,“ popisuje s tím, že nejtěžší je vyřezat koně.
Betlém každoročně vystavuje venku u svého domu od začátku adventu až do Tří králů, každý den od 10 do 19 hodin. Začít sestavovat ho musí už minimálně tři týdny předem, aby byly všechny figurky na správných místech. „Může se stát, že nějakému čertíkovi upadne jazyk, který se bude muset přidělat, aby bylo vše připravené tak, jak má,“ dodala.

www.lidovky.czBetlém v Příchovici Betlém v Příchovici Okolo stolu Svatá Rodina DTři králové Poutníci Domek s betlémem
Betlém v Příchovici Betlém v Příchovici Okolo stolu Svatá Rodina Tři králové Poutníci Domek s betlémem
Venkovní betlém Svatá rodina Tři králové Centrum betlému Domek autorky
Venkovní betlém Svatá rodina Tři králové Centrum betlému Domek autorky


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp