a Italské betlémy-18.stol.

Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Italské papírové betlémy 18.století

Od poloviny sedmnáctého století spolu s rozšířením betlémů vyrobených z různých materiálů se začínají objevovat figury malované temperou nebo olejovými barvami na papíře nalepovaném na dřevěném podkladu. Figury byly charakterizovány hlavně obrysem a jako mobilní mohly být libovolně umisťovány v daném prostoru a vytvářet originální sestavu betlému podle přání.

Tato tradice je těsně spjata s malířským uměním, protože začala rozšířením figurek malovaných nadanými a známými malíři. V Italii byl nejdůležitějším malířem, scénografem a designérem malovaných betlémů Francesco Londonio (1723-1783), šlechtic z Milána se španělskými předky. Při svém pobytu v Římě a Neapoli v letech 1762-1765 měl možnost vidět a obdivovat prostorové betlémy 18. století vystavované v šlechtických domech. Byl nejvýznamnějším italským umělcem ve vztahu k malovaným jesličkám. Tento umělec měl od začátku šťastnou ruku a jeho práce se setkaly s pozoruhodným úspěchem jak kriticky, tak komerčně. Londonio jako jevištní výtvarník v milánském Teater della Scala zobrazoval na svých obrazech a rytinách nejživěji arkádské krajiny s rolníky, pastýři s jejich stády a venkovskými výjevy, vše podané v idylickém stylu. Není možné s jistotou určit, kolik betlémů namaloval, protože většina byla bohužel časem ztracena. Z těch zbývajících stojí za zmínku: betlém v kostele San Marco v Miláně a další, neúplný, v College Barnabitico di San Francesco v Lodi. Říká se, že v pevninském Londonio chodili z jednoho luxusního domu do druhého v přenosném divadle. Nosil s sebou pergamenovou zástěnu osvětlenou zezadu malými olejovými lampami a kolovrat, na kterém se proháněly postavy betlémů jako v moderním komiksu.

Vito D´Anna (1718-1789) malíř z Palerma, je považován za nejvýznamějšího malíře v rokokovém stylu a jednoho z nejznámějších sicilských malířů té doby. Pravděpodobně pro náboženský řád filipínských otců v Olivella (Palermo) namaloval okouzlující betlém, který je důležitým dokumentem ilustrující život v jeho době, včetně okolní architektury, ruin a krajiny. Své umění se naučil v dílně Paola Vesta. Ale teprve když pracoval s Giaquintem a Marattou, vyvinul svůj nový styl. V Palermu vytvořil freskami četné budovy, kostely a paláce, a hrál důležitou roli v kulturní oblasti. 13. října 1769 zemřel na tuberkulózu ve věku padesáti let.
Okouzlující betlém, který namaloval, je důležitým dokumentem, protože ilustruje život v této době ve veselém tanci architektury, ruin a krajiny. Vito d'Anna vytvořil tento betlém pravděpodobně v pokročilém věku pro Padri Filippini dell'Olivella. Po zrušení řeholních řádů v roce 1866 jej získala rodina Mazzarino. O pouhých sto let později, v roce 1966, byl malovaný betlém téměř celý zakoupen v aukci v roce 1966 palernským antikvariátem, přičemž některé figurky byly prodávány samostatně. Obsahoval dvě scény: pastýřskou a královskou. Měl asi 250 kusů různých velikostí zahrnující figury, krajinu a architekturu, vše malované temperou na vysekanou lepenku.

Sicilián Vito D´Anna touto prací spolu se svým současníkem Miláňanem Fracescem Londoniem mohou být považováni za zakladatele a propagátory nadcházející tradice jesliček malovaných na papíře.

(Pier Luigi Bombelli, Presepi di Carta, 2016)

Betlém Fracesca Longonio
Od 25. listopadu 2021 do 6. února 2022 je v Diecézním muzeu Carlo Maria Martini v Miláně k vidění jedno z mistrovských děl sakrálního umění 18. století: Gernetto Narození Páně, složené z asi 60 postav, namalovaných na tvarovaný papír nebo karton. Sestavu tvořily nejméně tři skupiny odlišných "papírových betlémů".
Většinu z nich namaloval Francesco Londonio (1723-1783), jeden z nejvýznamnějších lombardských umělců 18. století, specializující se na jesličky, venkovské výjevy a zobrazení zvířat. Dílo, které se do sbírek muzea dostalo v roce 2018 díky daru Anny Marie Bagatti Valsecchi, pochází ze sbírky Cavazzi della Somaglia ve vile Gernetto v Lesmo a je jedním z mála lombardských jesliček tohoto typu z 18. století.
Scénografický betlém byl původně zamýšlen pro instalaci během vánočního období tak, že zabral celý sál Villa del Gernetto, který v roce 1772 zakoupil hrabě Giacomo Mellerio (1711-1782), kde Londonio trávili dlouhé prázdniny. Když se během devatenáctého století projevila důležitost a vzácnost komplexu, dědici Melleria nechali tvary namontovat do oválných nebo obdélníkových rámů, které se používaly jako stálá dekorace pro sály rezidence Brianza. Gernettův betlém, známý kritikům, je zmíněn v historiografii a ve všech publikacích věnovaných Francescu Londoniovi a jesličkám v Lombardii.

(převzato z internetu)


Presepi di Carta, G.Angiolini Presepi di Carta, G.Angiolini Presepi di Carta, G.Angiolini Presepi di Carta, G.Rossano Presepi di Carta Presepi di Carta, Longonio
Presepi di Carta, A.Schmid Presepi di Carta, G.Angiolini Presepi di Carta, G.Angiolini Presepi di Carta, G.Rossario Presepi di Carta Presepi di Carta, Longonio
Presepi di Carta, G.Angiolini Presepi di Carta, G.Angiolini Presepi di Carta, G.Angiolini Presepi di Carta, G.Rossano Presepi di Carta Presepi di Carta, Longonio
Presepi A.Schmidt-arch Presepi G.Angiolini-arch Presepi G.Angiolini-arch Presepi G.Rossario-arch Presepi di Carta-arch Presepi Longonio-arch


© 2022 Vladimír Plecháč, GComp