Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Portugalské papírové betlémy

Portugalsko je jednou ze zemí, kde je tradice betlémů dobře zakořeněná. Země s dlouhou katolickou tradicí, rodištěm svatých a mariánských zjevení, kde náboženské tradice získávají velmi zajímavý populární vzduch.
Počátky portugalské tradice betlémů sahají do 13. století založením prvního františkánského kláštera na poloostrově ve městě Alenquer. V 18. století vytvořil renomovaný sochař Machado de Castro krásné betlémy s velkým neapolským vlivem.
Populární portugalský betlém je velmi podobný katalánskému. Vyrobený v plochém a otevřeném prostředí s horami z korku nebo pokrčeného papíru a mechu. Postavy populárního betléma jsou jednoduché a oblečené v portugalštině. Kromě biblických postav najdete i další postavy typické pro portugalský venkovský život, například mlynáře, pračku, tanečníky nebo kapelu, všechny velmi vtipné a typicky portugalské. Oblast Barcelos na severu Portugalska je jedním z míst, kde je soustředěna velká část řemeslné produkce tohoto typu postavy.
Další oblastí, kde se vyrábějí zajímavé figurky, je Alentejo na jihu země. Město Estremoz je známé svými panenkami, betlémy z churrosu a hliněnými deskami zdobenými velmi jasnými barvami.
Je tradicí montovat betlém na začátku adventu do domů bez postavy Dítěte Ježíše, který je umístěn vracející se z mše kohouta. V blízkosti prázdného betlému jsou umístěny vánoční dárky, které se rozdávají o půlnoci, jakmile je již Ježíš Ježíš na svém místě. Betlém je demontován až v den králů.
Mnoho měst staví své betlémy v jakési soutěži o to, kdo vyrobí největší betlém. Vila Nova de Famalicao je jednou z těch, které tradičně mají toto privilegium.
Svět lidových řemesel má v Portugalsku hodně života, keramika a její barristy jsou velmi velkou skupinou s dobrou generační obnovou. Portugalské betlémy je třeba chápat uprostřed této touhy udržovat tradiční portugalskou keramiku. Tolik hrnčířů bylo povzbuzeno, aby vyráběli své betlémy.
Kromě populárního betléma, o kterém jsme hovořili, nemluvíme obecně o betlémech s krajinou, jakou obvykle vidíme v Katalánsku, ale o kompozicích postav, které samy o sobě již mají konkrétní kontext nebo prostředí. Kreativní svoboda portugalských figuristů jim umožnila uniknout z orientalismu, do kterého katalánští figuranti upadli. Není tedy těžké vidět porodní skladby ve velmi vtipných postojích, mimo zbožné scény.

(Enric Benavent Valles)


Pessebre portugal Pessebre Cola Passatempo Pessebre portuga3 Pessebre portuga4 Pessebre ratallable Pessebre portugal6 Pessebre portugal7
Pessebre portugal (2009) Pessebre Cola Passatempo (B) Pessebre portugal 02 (Buksová) Pessebre portugal 03 (Buksová) Pessebre ratallable (2012) Pessebre portugal 04 Pessebre portugal 05
Pessebre portugal Pessebre Cola Passatempo-arch Pessebre portuga3 Pessebre portuga4 Pessebre ratallable Pessebre portugal6 Pessebre portugal7
Pessebre portugal-arch Cola Passatempo-arch Pessebre portugal 02-arch Pessebre portugal 03-arch Pessebre ratallable-arch Pessebre portugal 04-arch Pessebre portugal 05-arch


© 2021 Vladimír Plecháč, GComp