Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


německé | rakouské | Zpět

Zahraniční vánoční kostelní betlémy

V době karantény vyvolané pandepidemií Coronaviru a při zákazu vycházení jsem trávil většinu dne na počítači a na internetu. Je až s podivem kolik obrázků s vánočními kostelními betlémy na internetu naleznete. Zaměřil jsem se proto na kostelní betlémy především z Německa a Rakouska, protože z betlémářského hlediska jsou nám tyto země nejbližší - tradicí i provedením. Hodně kostelních betlémů vznikalo až v minulém století a to se projevilo na koncepci scény i vybavením figurami. Sami můžete posoudit rozdílnost těchto betlémů od naších betlémů, se kterými se můžete setkat především ve starších kostelech v Praze.Kostelní betlémy v Německu
sv.Petr (Köln) Minoritní kostel (Köln) sv.Marie (Lyskirchen) sv.Petr (Osnabrück) sv.Michael (Dortmund) sv.Meinolfa (Bielefeld) sv.Remigia (Viersen)
sv.Rodina (Kamen) sv.Laurent (Arnsberg) sv.Marie (Arnsberg) sv.Petr (Hüsten) Suitbert (Rheinbrohl) Bonifác (Bielefeld) sv.Kříže (Keyenberg)
sv.Barbora (Duisburg) Nanebevzetí (Dorfen) Obětování (Chiemsee) Nanebevzetí (Laufen) sv.Laurent (Tittmoning) Nanebe (Tuntenhausen)


Kostelní betlémy v Rakousku
Minoritní kostel sv.Petr a Pavel
Minoritní kostel (Vídeň) sv. Petr (Söll)
sv.Petr a Pavel sv.Petr a Pavel Maria Plain sv.Petr a Pavel
Panna Marie (Salzburg) sv. Petr (Salzburg) Maria Plain (Salzburg) sv. Michal (Salzburg)
sv.Petr a Pavel sv.Petr a Pavel sv.Petr a Pavel sv.Petr a Pavel
sv. Marie (Birgitz) sv. Pavel (Götzens) sv. Jan (Axams) sv. Jan (Voldres)


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp