Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

19.století | 20.století | 21.století | pašijové | Zpět

Rakouské papírové betlémy

Církevní betlémy patřily k osvědčeným misijním prostředkům jezuitů. Z jejich iniciativy byly založeny v roce 1560 v Coimbře v Portugalsku, 1563 v Praze, 1579 v Grazu. Vrcholem umění narození jsou barokní betlémy ve Štýrsku (Kalwang, 1751; Admont Abbey 1755; St. Lambrecht, 1782) a Horní Rakousy (Schwanthal workshop, např. V Pramu, Altmünsteru, Rathově domě). Rozčarování následovalo vlnu barokního nadšení. Po císařovně Marie Terezii v roce 1752 s „Reformami v náboženských vě se mnoho betlémů stalo obětí josefínských reforem. Byli zakázáni v letech 1782 až 1804, mnohé byly ukryty v podkroví.
Zákazy vedly k nové kuličkové kultuře v bytových domech. Zpočátku to byli šlechtici a bohatí občané, kteří si doma zřídili vlastní btlémy, ale vylepšené reprodukční techniky v 19. století umožnily masovou výrobu. Vídeňský Christkindlmarkt byl trh s betlémy. Zde jste mohli najít vyřezávané a modelované postavy a obrazové listy s betlémy, které mají být vystřiženy, a vhodné pozadí.
„ Orientální jesličky “ byly charakteristické pro druhou polovinu 19. století, kde (zejména) tyrolští řezbáři chtěli věrně představit Svatou zemi. Největší orientální betlém na světě s 800 postavami je v Heimatmuseum Steyr (Horní Rakousko).
Populární zvyk v obkasi Salzburska je výstavnictví betlémů o vánocích. Hosté jsou vítáni v soukromých domech, kde se týdny práce používají k uklízení celých pokojů a sestavení betlémů s nespočetnými obrázky, z nichž některé jsou typické pro tento region. Zřízení a návštěva jesliček v Solné komoře je od roku 2015 součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zvyk lze vidět ve spojení s klášterem v Traunkirchenu, který byl předán jezuitům v 17. století. První klášter v oblasti byl však v Altmünsteru. Gotický farní kostel ukazuje nejkrásnější betlém v Solné komoře v době Vánoc. Johann Georg Schwanthaler jej vytvořil kolem roku 1770. Zde jsou prototypy skupin postav charakteristických pro tento region.
Hnutí betlémů je ve Vídni aktivní více než půl století. Přátelé jeslí uvádějí udržování tradice a vytvoření nové betlémské kultury jako cíle. Během adventu ukazují stovky exponátů v kryptě Peterskirche, Vídeň 1. V roce 2018 poprvé vytvořili na Christkindlmarktu historickou fotku na kolébce s desítkami starých vídeňských betlémů. V roce 2019 si designéři vybrali „italské betlémy.

www.wikipedia.at

V průběhu 17.století se betlémy objevují pouze v klášterech, kostelech a částečně také v domech aristokratů. Ve 2.polovině 18.století a v průběhu celého 19.století jsou součástí městských a venkovských příbytků. Výnos Josefa II zakazující vystavování betlémů v kostelech přispěl naopak k jejich rozmachu. Lidem betlémy chyběly a tak si je začaly pořizovat do svých domovů. Většinou se vyřezávaly figurky ze dřeva s bohatou polychromií. Významné postavení mezi tvůrci betlémů získali grödnenští řezbáři, kteří s betlémovými figurkami také obchodovali. Pro alpské betlémy 18. a začátku 19.století je charakteristické, že zůstávají na domácí půdě ve ztvárnění jesličkové krajinné scenérie a také figurky nesou ve výrazu i v oblečení ráz místního lidu.

Markéta Kašparová, muzeum Teplice 2013



© 2019 Vladimír Plecháč, GComp